طراحی

طراحی خارجی

طراحی سدان جدید سری3 از سنت طراحی ب‌ام‌و پیروی کرده و ویژگی‌های بسیاری از آن را همراه خود دارد. نمای خارجی اسپرت و در عین حال باشکوه سری3 گویی برگرفته از یک قالب واحد در اولین رویارویی، نگاه بیننده را به شاخص‌های زیبایی شناسی و آئرودینامیک خودرو جلب می‌کند. در حالی که سری3 وارد شدن به نسل ششم خود را جشن می‌گیرد، با این وجود هنوز هم مبدع نوآوری‌های بسیاری در این کلاس پرشور و حرارت است.

سری3 با الهام از پیشینه گران‌سنگ خود، قلب طراحی شده توسط ب‌ام‌و را در کالبدی قدرتمند و مدرن نشانداده است و همواره با تناسبی مثال زدنی انتظارات مشتری‌اش را در حد کمال نگه می‌دارد. با ترکیب جذبه منحصربه‌فرد چراغ‌های جلو و برق چشم نواز جلوپنجره قلوه‌ای شکل، هارمونی بسیار زیبایی را پدید آورده  که نمای روبروی بدنه سری3 را عریض­تر و باصلابت و چهره اسپرت آن را نمایان‌تر می‌کند. از این گذشته، برای اولین باراست که در یک سری3 ب‌ام‌و جلوپنجره قلوه‌ای شکل و براق  از نمای پهلو نیز این چنین خودنمایی می‌کند.

خطوط روی بدنه از نمای پهلو تجسم نمایان‌تری داشته و ظرافت‌های طراحی آن بیشتر به چشم می‌آید. خط‌ هایی که در امتداد پهلوها به‌طور صعودی امتداد یافته‌اند، علاوه بر بهبود قابلیت‌های آئرودینامیک طراحی هیبت خودرو را نیز بیش از آنچه هست کشیده نشان می‌دهند. به این ترتیب برآیند تمام خطوط روی بدنه که به سمت دماغه خودرو متمایل شده‌اند، بر روی کاپوت به خطی واحد بدل شده و از این رو حرکت باصلابت و چابکی، به‌عنوان خمیرمایه طراحی سدان سری3 در ذهن بیننده تداعی می‌شود.

همچون مدل‌های گذشته، در ب‌ام‌و سری 3 جدید نیز با تعبیری امروزی و مدرن همان تم طراحی با سه بخش شاخص یا تری باکس-  مورد استفاده قرار گرفته که عبارت‌اند از: کاپوت کشیده و بلند و صندوق کوتاه، فاصله محوری زیاد و حالت گلخانه‌ای ستون عقب خودرو ،که بهترین شکل آئرودینامیک بدنه را ایجاد کرده است. با گذار آرام از روی سقف منحنی و از فراز شیشه عقب تخت و رسیدن به انتهای بدنه، چهره کوپه مانند سری3 ب‌ام‌و برجسته‌تر به چشم می‌آید، در حالی که این ویژگی با کاستن از وزن خودرو بر شکوه اسپرت آن نیز افزوده است.

طراحی داخلی

طراحان داخل کابین سدان سری3 ب‌ام‌و در درجه اول شما را به‌واسطه سلیقه مشکل‌پسندشان در مورد کیفیت مواد به کار رفته در آن حیرت زده خواهند کرد. باوجود دورشمارهای کلاسیک حس باشکوهی از قرار گرفتن در داخل کابین یک ب‌ام‌و تمام عیار را تجربه خواهید کرد. همچنین، به لطف طراحی هوشمندانه و هنرمندانه شستی‌های کنترلی در وضعیت ارگونومی بسیار خوبی قرار داشته و نیز تمامی نشانگرهای کاربردی مورد نیاز در پشت غربیلک فرمان در دید راننده قرار دارد.

صفحه دورشمار پشت فرمان درست در امتداد نگاه مستقیم راننده قرار گرفته و با تأمین تمامی اطلاعات ضروری حتی به‌قدر چشم بر هم زدنی او را به سر برگرداندن از جاده نیازمند نخواهد کرد.

داشبورد کاملاً متقارن و باظرافت قابل تأملی طراحی شده است. در قسمتی از داشبورد که در سمت راننده قرار گرفته است تغییر محسوس در بافت و نمای ظاهری سطوح، وارد شدن به حریم سکان‌دار سدان مجلل ب‌ام‌و را گوشزد می‌کند. در سوی دیگر و در سمت سرنشین جلو، چشم‌انداز باشکوه طراحی به‌واسطه استفاده از تریم تزئینی و خیره‌کننده داشبورد، جلوه زیبایی دارد که خود کمتر از قرارگرفتن در پشت فرمان و چشیدن لذت سواری با سدان سری3 نیست. علاوه بر این، کنترلر لمسی iDrive درست در مرکز داشبورد و قابل دسترسی برای هر دو سرنشین جلو تعبیه شده است.

مانیتور کشویی iDrive نیز با بدنه‌ای بسیار باریک و تراکم پیکسلی فوق‌العاده، به‌صورت عرضی بر روی داشبورد تعبیه شده است که به‌نوعی صفحه‌نمایش‌های تخت و فوق مدرن امروزی را در ذهن تداعی می‌کند.

شخصیت منحصربه‌فرد ب‌ام‌و

رنگ‌آمیزی منحصربه‌فرد ب‌ام‌و با الهام از سنگ‌های قیمتی موجود در طبیعت تقابل بی‌نظیری از رنگ‌ها را به نمایش گذاشته است. استفاده از چندین ماده رنگی برای ساخت رنگ بدنه باعث عمق بخشی به نمای خارجی شده و شخصیت منحصربه‌فردی را به کالبد سدان جدید سری3 دمیده است.

رنگ چشم نواز ب‌ام‌و که با تلالو ذره‌های متالیک به رنگ توپاز دودی (یاقوت زرد هندی) نمایش جذاب و تازه‌ای از رنگ قهوه‌ای را پیش چشم بیننده مشتاق معرفی می‌کند. به هنگام برخورد نور به سطح خودرو، بدنه آن همچون بلوری درخشان سوسو می‌زند و منشوری از رنگ‌ها را از طیف قرمز یاقوتی گرفته تا خاکستری و سیاه را متبلور می‌سازد. این نمایش رنگین‌کمانی جذبه ب‌ام‌و سری3 را به شکوهی الهام بخش می‌آراید.

کیفیت فوق‌العاده چرم مرغوب مرینو به رنگ بژ کشمیر یکی از ویژگی‌های ب‌ام‌و جدید است که می‌توانید آن را با لمس دست خود حس کنید. تودوزی فاخر داخل کابین حس سلطنتی خاصی را القا می‌کند که باوجود پرداخت هنرمندانه، جلوه چرم و حاشیه‌دوزی استادانه آن دوچندان خواهد شد. همچنین بر روی پانل درها از نمونه چرم بافت‌داری استفاده شده که خود به‌عنوان یکی از تریم‌های سفارشی سری3 ب‌ام‌و در نظر گرفته شده است.

علاوه بر این، در تریم داخلی ب‌ام‌و سری3 جدید از قطعه‌های چوبی زیبایی به رنگ قهوه‌ای سوخته استفاده شده است که هر کدام به‌طور مجزا برای ساخت هر دستگاه خودرو انتخاب و پرداخت شده‌اند.

قابلیت کاربردی

شاخص‌های طراحی و قابلیت کاربردی بودن اجزاء خودرو لزوماً در تقابل با یکدیگر قرار نمی‌گیرند. بهترین مثال از این حقیقت را در طراحی داخلی سدان جدید سری3 می‌توان به این صورت شرح داد که تمامی ابزارهای کنترلی به شکلی کاربردی و با وضعیت ارگونومی بسیار مطلوب به گونه‌ای قرار گرفته‌اند که همه چیز برای القاء مهم‌ترین حس مورد انتظار، یعنی لذت محض رانندگی فراهم باشد.

برای اولین بار در خودرویی از این کلاس، در سدان جدید سری3 ب‌ام‌و لیوان گیر دوقلویی درست مقابل دسته‌دنده و بر روی کنسول مرکزی تعبیه شده است. این جا لیوانی زیبا نه تنها دارای استفاده کاربردی برای قرار دادن نوشیدنی‌ها ، بلکه با قرار گرفتن در مرکز کنسول میانی از ارگونومی بسیار خوبی نسبت به سرنشین‌های جلو برخوردار است. همچنین می‌توان یک محفظه برداشتنی اشیاء دم‌دستی را جایگزین جالیوانی دوقلو کرد. دیگر اینکه حجم قابل استفاده کنسول تکیه‌گاه آرنج، برای قرار دادن بطری‌هایی تا حجم یک لیتر مناسب است. علاوه بر این، طراحی محفظه‌های اختصاصی روی داشبورد برای قرار دادن تلفن همراه، یکی دیگر از قابلیت‌های کاربردی طراحی داخلی را برجسته می‌کند.

از نقطه نظر آرامش خاطر در استفاده از امکانات خودرو، در سدان جدید سری3 راه حل‌های هوشمندانه‌ای ارائه شده است که به‌عنوان یکی از آیتم‌های مجموعه دسترسی آسان ب‌ام‌و، می‌توان به امکان باز کردن بدون تماس درب صندوق عقب اشاره نمود. اگر هنگامی که بعد از یک خرید طولانی و خسته‌کننده با دست‌های پر به ماشین نزدیک می‌شدید و برای پیدا کردن کلید خودرو عزا می‌گرفتید، بهتر است بدانید که در نسخه جدید ب‌ام‌و سری3 تنها با حرکت دادن پای خود در مقابل دوربین تعبیه شده بر روی سپر می‌توانید مکانیسم باز کردن درب صندوق را فعال کرده و قفل آن را بی‌هیچ تماسی باز کنید.

آپشن جدید ب‌ام‌و سری3 جهت خواباندن صندلی‌های ردیف عقب به صورت 40:20:40 راه حل دیگری برای کاستن از دغدغه حمل‌ونقل بارهای پرحجم محسوب می‌شود که پس از آن حجم قابل توجهی به بیشینه فضای بار اضافه می‌شود.

مجموعه تجهیزات ورزشی ب‌ام‌و

پوشاک ورزشی از الیاف مختلف: اگر تمرینات دوندگی زمستانی خود را پی می‌گیرید، و یا تمرینات استقامتی را در باشگاه انجام می‌دهید و هنگامی که از نرمش کردن لذت می‌برید، باید بدانید که مجموعه پوشاک ورزشی ب‌ام‌و در هر کدام از این حالت‌ها بهتان می‌آید. در این بخش با این مجموعه بی‌نظیر بیشتر آشنا خواهید شد.

گرم‌کن‌های سبک و فوق‌العاده نرم مخصوص آقایان و خانم‌ها همراه با بادگیرهای فعال با برند GORE بدن شما را از باد و سرما در امان نگه می‌دارد، درحالیکه تعبیه منافذ مختلف در طراحی لباس‌ها گردش هوایی را به بهترین صورت امکان پذیر کرده است. دستگاه پخش MP3 به‌راحتی در جیب مخصوص روی بازو قرار گرفته و سایر موارد مورد نیاز را می‌توان در جیب‌های جلوی لباس گذاشت.

این کتانی‌های باکیفیت و زیبا با هارمونی رنگ مجموعه ورزشی ب‌ام‌و ست شده‌اند که لوگو BMW بر روی پاشنه و عبارت BMW Athletics بر قسمت جلو آن‌ها خودنمایی می‌کند. این تجهیزات هم برای مردان و هم برای خانم‌ها لذت وصف‌ناپذیر ورزش‌کردن را به یادگار خواهند گذاشت.

برش دقیق و هوشمندانه به‌علاوه منافذ تعبیه شده در لباس‌های ورزشی به خشک شدن سریع آن‌ها کمک شایانی می‌کند. همچنین به لطف رگه‌های رفلکس دوخته شده بر روی لباس و لوگوی درخشان PUMA حتی در تاریکی هم به‌خوبی قابل تشخیص خواهید بود و برای همین برای نرمش‌ها و دوندگی در تاریک‌روشن دم غروب دغدغه چندانی نخواهید داشت.

ایده آل برای دوندگی: شورت‌های جذب دوخته شده از مواد با فناوری بالا و دارای منافذ تبادل هوا که تعبیه جیب کوچکی در قسمت عقب آن برای گذاشتن کلید خودرو یکی از قابلیت‌های کاربردی آن‌ها به‌حساب می‌آید.

پارچه سبک، آرامش فوق‌العاده: تن‌پوش ورزشی مخصوص خانم‌ها نیز از مواد با فناوری بالا تهیه و باظرافت بی‌نظیری دوخته شده است. همچنین منافذ هوایی به خشک شدن سریع لباس کمک کرده و رگه‌های رفلکس به همراه نقش نمایان PUMA بر روی آن تشخیص فرد در نور کم را امکان‌پذیر می‌کند.

گذشته از این‌ها، شلوارهای ورزشی دوخته شده از پارچه مرغوب لذت ورزش کردن روزانه را به تجربه‌ای لذت بخش بدل کرده‌اند. تعبیه جیب‌های کاربردی فضای مناسبی را برای حمل  بر روی آن انگیزه و اعتماد به نفس شما را برای ورزش کردن دوچندان می‌کند.

پارچه سبک، آرامش فوق‌العاده: تن‌پوش ورزشی مخصوص خانم‌ها نیز از مواد با فناوری بالا تهیه و باظرافت بی‌نظیری دوخته شده است. همچنین منافذ هوایی به خشک شدن سریع لباس کمک کرده و رگه‌های رفلکس به همراه نقش نمایان PUMA بر روی آن تشخیص فرد در نور کم را امکان‌پذیر می‌کند.

گذشته از این‌ها، شلوارهای ورزشی دوخته شده از پارچه مرغوب لذت ورزش کردن روزانه را به تجربه‌ای لذت بخش بدل کرده‌اند. تعبیه جیب‌های کاربردی فضای مناسبی را برای حمل لوازم ضروری مهیا کرده و نوارهای رفلکس و خودنمایی لوگو BMW بر روی آن انگیزه و اعتماد به نفس شما را برای ورزش کردن دوچندان می‌کند.