تجهیزات کمکی راننده

شرکت ب‌ام‌و برای کمک به رانندگی راحت‌تر و ایمن‌تر تکنولوژی‌هایی نظیر هشدار خروج از مسیر، هشدار نزدیک شدن خودرو و عابر و ترمزگیری خودکار در شرایط اضطراری را بر روی سری 3 گرن‌توریسمو سوار کرده است.

سیستم هشدار خروج از مسیر حرکت، خطوط سفید روی آسفالت را تحلیل کرده و در صورتی که راننده به طور غیر عمدی تغییر مسیر دهد، خودرو از طریق لرزش غربیلک فرمان او را مطلع می‌کند. با استفاده از چراغ راهنما می‌توانید به خودرو بفهمانید که از تغییر مسیر کاملاً آگاه بوده تا این تکنولوژی به شما هشدار بی‌موردی ندهد. این تکنولوژی در سرعت‌های بالای 70 کیلومتردرساعت وارد مدار می‌شود.

سیستم اخطار نزدیکی خودروها و یا عابرین با قابلیت ترمزگیری خودکار، دیگر تکنولوژی هوشمندی است که ایمنی سری 3 جی‌تی را وارد عرصه تازه‌ای کرده است. به لطف این تکنولوژی اگر خودرویی در جلو خودرو ترمز شدیدی کند سیستم در چند مرحله وارد عمل خواهد شد. در مرحله اول از طریق نمایش مثلث چشمک زن زرد رنگ بر روی شیشه جلو به شما هشدار می‌دهد. در صورتی که خودرو هیچ گونه عکس‌العملی را از جانب راننده دریافت نکند، سیستم از طریق هشدار دهنده صوتی به او اطلاع می‌دهد. در مرحله آخر اگر هیچ یک از اخطارها موثر نبود سیستم ترمزگیری خودکار وارد عمل شده (در سرعت‌های زیر 60 کیلومتردرساعت) و از سرعت خودرو می‌کاهد.

سیستم اخطار برخورد با عابر نیز بین سرعت‌های 10 تا 60 کیلومتر فعال شده و همانند سیستم هشدار نزدیک شدن به خودرو در چند مرحله راننده را آگاه می‌کند. این سیستم در شرایط اضطراری بدون هیچ اخطار قبلی تا سکون کامل به صورت خودکار ترمزگیری خواهد کرد. لازم به ذکر است که عملکرد این سیستم‌ها در شب و همچنین آب و هوای مه‌آلود مقداری محدود می‌شود.

«دوربین‌ها»

در گوشه کنار ب‌ام‌و سری 3 جی‌تی دوربین‌ها و سنسورهای متعددی قرار گرفته‌اند تا همواره شما را از آنچه که در اطرافتان می‌گذرد آگاه سازند. دوربین کنترل فاصله، دید فراگیر و دوربین دید عقب از جمله دوربین‌های نصب شده بر روی این خودرو هستند.

سیستم کنترل پارک یا همان PDC شامل دو دوربین و دو سنسور می‌شود که در جلو و عقب خودرو نصب شده‌اند. این تکنولوژی با نمایش تصویری و سیگنال‌های صوتی شما را از خودروها و موانع موجود در هنگام پارک مطلع خواهد کرد.

تکنولوژی دید فراگیر، تصویری 360 درجه‌ای از خودرو را در صفحه نمایش نصب شده بر روی داشبورد، به شما نشان خواهد داد. همچنین این سیستم قابلیت نمایش خودرو از زاویه بالا را نیز دارد که در هنگام پارک دوبل و یا حرکت در مسیرهای باریک به کار خواهد آمد.

دوربین دید عقب نیز در سرعت‌های زیر 20 کیلومتردرساعت و با قرار دادن دنده در حالت حرکت به عقب فعال خواهد شد.

«سیستم کمکی پارک خودرو»

این سیستم برای پارک دوبل بدون دردسر طراحی شده است. این سیستم در سرعت‌های زیر 35 کیلومتردرساعت فعال شده و فاصله بین خودروهای پارک شده در کنار خیابان را تحلیل می‌کند که به محض پیدا کردن فضای مناسب از طریق صفحه نمایش، راننده را مطلع خواهد کرد. سپس راننده کافی است خودرو را در حالت دنده عقب گذاشته و فرمان را رها کند. در این حالت راننده وظیفه پدال ترمز، گاز و دنده را عهده دار بوده و خودرو چرخش فرمان را انجام می‌دهد. با این تکنولوژی شما در فضاهای تنگ، پارک دوبل راحت و لذت‌بخشی را خواهید داشت.

«کروزکنترل هوشمند با تکنولوژی Stop&Go»

این تکنولوژی با استفاده از سیستم مسیریاب ماهواره‌ای، سنسورها و همچنین سیستم ترمزگیری خودکار عمل می‌کند تا راحتی و ایمنی را برای شما به ارمغان بیاورد.

سنسورهای راداری پارامترهایی همچون مسیر، موانع، خودروهای عبوری و حتی علائم راهنمایی و رانندگی نصب شده را تجزیه و تحلیل می‌کنند. این سیستم همواره با توجه به سرعت شما فاصله را از خودروهای جلویی و حتی پشتی تعدیل می‌کند. در صورت برخورد به ترافیک تکنولوژی ترمزگیری خودکار وارد عمل شده و اگر نیاز باشد تا سکون کامل نیز خودرو را متوقف خواهد کرد و پس از باز شدن مسیر مجدداً سرعت خودرو را تا میزان قبل از ترافیک افزایش خواهد داد.

« نمایشگر اطلاعات روی شیشه»

بر روی این خودرو تکنولوژی­ای به نام Head-Up Display قرار گرفته است. در این تکنولوژی یک پروژکتور، نوری را از حفره‌ای در روی داشبورد به شیشه جلوی راننده تابیده و بازتاب آن نور اطلاعات مهم رانندگی را به راننده نشان می‌دهد. نوع پرتاب نور به گونه­ای است که اطلاعات در فاصله دو متری چشم راننده نمایان می‌شوند و به هیچ عنوان تمرکز راننده را از بین نخواهد برد. این صفحه نمایش اطلاعات مهمی نظیر مسیریاب، میزان سرعت، میزان مصرف سوخت، محدودیت سرعت، منطقه سبقت ممنوع و حتی پیام‌های شما را نمایش می‌دهد.

رزولوشن تصویر آن بسیار بالا بوده و روشنایی قابل قبولی دارد. این صفحه نمایش تمام رنگی علائم راهنمایی و رانندگی را نیز در شکل بین‌المللی خود به شما نشان خواهد داد. روشنایی تصویر این صفحه نمایش در شب و روز یا یکدیگر تفاوت می‌کند و در صورت نیاز شما می‌توانید از طریق منوی iDrive به تنظیمات دلخواه خود دست پیدا کنید. تنظیماتی نظیر نوع نمایش اطلاعات، میزان روشنایی صفحه و همین‌طور نمایش اطلاعاتی که خود به آن‌ها نیاز دارید.

«نشانگر محدودیت سرعت و منطقه سبقت ممنوع»

این سیستم همواره ایمنی راننده و باقی سرنشینان را تأمین می‌کند. با تحلیل علائم راهنمایی و رانندگی، وضعیت ترافیک مسیر و همچنین وضعیت آب و هوا، محدودیت‌های سرعت و منطقه‌های سبقت ممنوع به شما اطلاع داده می‌شوند. یک دوربین وظیفه دریافت اطلاعات از تابلوهای مسیر و تجزیه و تحلیل آن‌ها را به دوش می‌کشد، سنسورهایی نظیر سنسور تشخیص باران وضعیت آب و هوایی و سیستم مسیریاب وضعیت ترافیک مسیر را دریافت می‌کند. مرکز کنترل داده سری 3 گرن‌توریسمو با ترکیب این سه فاکتور محدودیت‌های موجود را بر روی شیشه جلو راننده به نمایش در می‌آورد.

«حفاظت فعال»

ب‌ام‌و سری 3 جی‌تی به سیستم ایمنی Active Protection نیز مجهز شده است. سیستمی که پس از بستن کمربند و استارت خودرو وارد عمل می‌شود. پس از اینکه شما و باقی سرنشینان کمربند ایمنی خود را بستید ، این سیستم وضعیت هر یک از صندلی‌ها را تحلیل کرده و در صورت تشخیص احتمال برخورد و سانحه در کسری از ثانیه کمربندهای ایمنی را محکم کرده و شیشه‌ها را بالا می‌کشد. یکی از قابلیت‌های مناسب این سیستم توقف اضطراری در صورت پیش آمدن شرایط خطرناکی نظیر بیش‌فرمانی و کم‌فرمانی است.

اگر تکنولوژی‌های هشدار احتمال برخورد و ترمزگیری خودکار بر روی خودرو نصب شده باشد، سیستم Active Protection با این‌ها ارتباط بر قرار کرده و احتمال وقوع تصادف با اجسام متحرک و ساکن را زودتر تشخیص می‌دهد.

در شرایط بسیار حاد و اضطراری این سیستم در نحوه رانندگی راننده دخالت کرده و حتی تا توقف کامل پیش می‌رود. این تکنولوژی احتمال رخ دادن تصادف‌های زنجیره‌ای را به صفر می‌رساند و میزان خسارت وارد شده را نیز بسیار کاهش می‌دهد.

علاوه بر این تکنولوژی Attentiveness Assistant از طریق سنسورها و دوربین های نصب شده در داخل کابین نوع رفتار راننده را همواره زیر نظر دارد. این سیستم حالت چشم‌ها، پلک‌ها و گرفتن غربیلک فرمان را تحلیل کرده و در صورت تشخیص احساس خستگی و خواب آلودگی در راننده از طریق صفحه نمایش و یا لرزش فرمان به او پیشنهاد یک استراحت کوتاه را می‌دهد.