تجهیزات کمکی راننده

سیستم کمکی راننده

سیستم کمکی راننده تمامی سیستم‌های ایمنی رانندگی شامل سامانه‌های مبتنی بر دوربین، هشدار انحراف از خط جاده و هشدار برخورد را با یکدیگر یکپارچه می‌کند.

این سیستم با تشخیص دادن خط کشی‌های جاده هنگامی که به‌طور ناگهانی و غیرارادی از خط عبور کنید در سرعت‌های بیشتر از 70 کیلومتربرساعت از طریق ایجاد لرزش در فرمان و نمایش هشدار گرافیکی در نمایشگر تعبیه شده بر روی داشبورد، شما را متوجه می‌کند. سامانه خودکار هشدار در هنگامی که گردش ارادی بوده و به عبارتی پیش از انحراف از مسیر چراغ‌های راهنما روشن شده باشند، فعال نخواهد شد. همچنین، دوربین خودرو قادر به تشخیص عابران پیاده است که از این نظر نیز در صورت بروز احتمال برخورد سیستم به شما هشدار داده و در صورت نیاز به‌طور خودکار ترمزها را فعال می‌کند.

گذشته از این، در صورت وجود احتمال برخورد با وسیله نقلیه‌ای که در جلوی شما قرار گرفته است، سیستم در سرعت‌های بیش از 15 کیلومتربرساعت به راننده هشدار داده و با افزایش احتمال برخورد همزمان سیستم ترمز خودرو را فعال می‌نماید.  

دوربین دید عقب و نمای محیطی

دید واضح در موقعیت‌هایی با ریسک بالا به لطف سیستم Connected Drive ب‌ام‌و: حداکثر پنج دوربین در هر موقعیتی که فکرش را بکنید چشم‌انداز تازه‌ای از دور و اطراف خودرو را برای راننده به نمایش می‌گذارد.

علاوه بر این، دوربین دید عقب در هنگام پارک کردن نیز حسابی به کار راننده می‌آید. خطوط هدایتگری که بر تصویر در حال پخش از دوربین دید عقب اضافه می‌شوند مشخص می‌کند که آیا جای پارک در نظر گرفته شده برای ابعاد سدان شما مناسب است یا خیر و راننده را راهنمایی می‌کنند. قابلیت بزرگنمایی این امکان را برای شما فراهم می‌کند که با ثابت کردن نمای دلخواهتان، به‌عنوان مثال بدون کمک گرفتن از دیگران کاروان یا هر دنباله دیگری را به خودرو خود وصل کنید.

دید فراگیر و محیطی، به کمک تجهیزات ویژه و دوربین‌های اضافی میسر شده است. دو دوربین برای دید پهلو بر روی سپر جلو تعبیه شده و در منتهی‌الیه چپ و راست آن هم تراز شده‌اند. تصویر گرفته شده توسط هر دو دوربین به‌طور همزمان بر روی نمایشگر روی داشبورد نشان داده می‌شود، به این ترتیب حتی در مواجهه با مسیرهای فرعی با میدان دید بسیار ضعیف نیز هیچ عامل بالقوه‌ای که بتواند پیشامدی را برای خودرو به وجود آورد، از چشم پنهان نخواهد ماند.

دوربین‌هایی که بر روی آینه‌های خارجی خودرو نصب شده‌اند اطلاعات ذی‌قیمتی را فراهم می‌کنند که همراه با تصاویر ارسال شده از دوربین دید عقب توسط سیستم‌های الکترونیکی در قالب تصویری واحد ترکیب می‌شوند که در نهایت سدان جدید سری3 ب‌ام‌و را همواره از نگاه چشم پرنده یعنی با زاویه 270 درجه نشان می‌دهند. به لطف امتزاج تصاویر دوربین‌های مختلف خودرو و تجزیه و تحلیل لحظه به لحظه اطلاعات به دست آمده از آن‌ها، در هر شرایطی پارک کردن و یا خارج شدن از پارک و اجرای هر گونه ماجراجویی در رانندگی با اطمینان بالا و مثل آب خوردن انجام می‌شود.

سیستم کمکی پارک

سیستم کمکی پارک که توسط Connected Drive ب‌ام‌و ارائه و در خودروهای ساخت این شرکت پیاده‌سازی شده است، در هنگام جست‌وجو برای پیداکردن جای پارک راننده را یاری کرده و در حالی که در مسیر مستقیم به دنبال یک جای خالی در میان خودروها چشم تیز کرده است، در امتداد راه راهنمایی‌های لازم برای انتخاب نقطه پارک مناسب و پارک بی‌دردسر را برای او نمایش می‌دهد.

تا سرعت‌های کمتر از 35 کیلومتربرساعت، حسگرهای مافوق صوت تعبیه شده بر روی قوس چرخ‌های جلو با در نظر گرفتن طول خودرو به انضمام 1.5 متر فاصله اضافی، خاطر شما را از بابت دو چشم تیزبین آسوده می‌کنند تا بدون دغدغه و با خیال راحت حواستان به رانندگی‌تان باشد و البته گوش‌به‌زنگ پیداشدن یک جای پارک عالی و اکازیون. پیکان‌های آبی که بر روی صفحه نمایش ظاهر می‌شوند حکایت از وجود یک جای پارک در سمت راست یا چپ خیابان دارند. 

سیستم کمکی پارک کنترل فرمان را به دست می‌گیرد و تنها کافی است تا شما دنده مناسب را انتخاب کرده و پدال گاز و ترمز را در اختیار بگیرید. همزمان دستورالعمل‌های به هنگام بر روی صفحه نمایش روی داشبورد به همراه تصاویر دید عقب از زاویه بالا و نیز اطلاعات مربوط به فاصله تا خودروهای عقب و جلو نشان داده می‌شوند.

کروزکنترل  فعال همراه با Stop & Go

سامانه کروزکنترل فعال با قابلیت توقف و حرکت هوشمند، در هر زمان و وضعیت رانندگی به کمک رویکرد هشدار رادار محور خود و فعال کردن سیستم ترمز، سرنشین‌ها را با ایمنی قابل اتکا و پشتیبانی اثربخش محافظت می‌کند.

حسگرهای راداری به‌طور لحظه‌ای مسیر را اسکن کرده و باهدف حفظ فاصله ایمن از وسیله نقلیه جلویی، سرعت را تنظیم می‌کنند. با خلوت شدن دوباره مسیر حرکت، سامانه بار دیگر به‌طور خودکار شتاب گرفته و سرعت را به حد مطلوب می‌رساند. بنابراین، به لطف سیستم هشدار نزدیک شدن به‌وسیله نقلیه جلویی، در هر وضعیت جاده‌ای می‌توانید از یک رانندگی فرح بخش و ایمن نهایت لذت را ببرید، حتی اگر سیستم کروزکنترل  در حالت فعال قرار نگرفته باشد. در صورتی که خودرو با شدت بیش از اندازه‌ای ترمز بگیرد، سیستم در ابتدا به‌طور خودکار به‌وسیله نشانگرهای نوری و سپس از طریق هشدارهای صوتی پیشاپیش به شما گوشزد می‌کند. اگر باوجود هشدارهای متعدد شما باز هم اقدام به ترمزگیری نکنید، ب‌ام‌و خود وارد گود شده و دست به کار می‌شود.

iDrive

قابلیت‌های متعدد تنها با چند شستی: به کمک سیستم iDrive شما نظارت کاملی بر تمامی کارکردهای سدان جدید سری3 ب‌ام‌و خواهید داشت. از سیستم ناوبری گرفته تا سیستم عامل یکپارچه همه چیز تحت کنترلتان قرار می‌گیرد. سامانه iDrive با طراحی ساده و در عین حال نوآورانه خود به‌طور استاندارد در تمام نسخه‌های سری3 ب‌ام‌و سوار شده و هدایت خودرو را همچون موم در دستان شما نهاده است.

قابلیت‌های رفاهی خودرو همچون سامانه ناوبری، ویژگی‌های منحصربه‌فرد سیستم کنترل خودکار دما و امکانات متعدد سیستم Connected Drive به‌راحتی و همراه با تجربه لذت‌بخشی از لمس بی‌واسطه نوآوری iDrive و استفاده از شستی لمسی iDrive تعبیه شده بر روی کنسول مرکزی داخل کابین، امکان‌پذیر است. کنترلر iDrive به‌سادگی با یک دست و حتی برای سرنشین صندلی جلو نیز قابل استفاده است. به لطف بازخورد دقیقی که از کارکرد iDrive حاصل می‌شود با کمترین میزان توجه می‌توانید بهترین بهره‌برداری را از مزیت‌های این فناوری استثنایی انتظار داشته باشید. سطح حساس آن با قابلیت پذیرش چندین لمس همزمان به راننده این امکان را می‌دهد که حروف را روی صفحه ورودی آن کشیده و با چند گردش انگشت و کلیک شستی آن سیستم‌های ناوبری، بزرگنمایی نقشه‌ها و حتی وب‌گردی را تجربه کند.

کلیدهای انتخاب مستقیم منوهای سیستم ناوبری (مشترک در مدل‌های ب‌ام‌و مجهز به سامانه‌های ناوبری اقتصادی و حرفه‌ای) و سامانه تلفن و موسیقی (رادیو و پخش‌کننده CD) را تنها با فشار چند شستی در دسترس شما قرار می‌دهد. علاوه بر این، هشت کلید کاربردی و دوست داشتنی برای شما تعبیه شده‌اند تا ایستگاه رادیویی مورد علاقه‌تان را ذخیره کرده، مسیرها را ثبت کنید و شماره‌های ضروری را به حافظه دستگاه بسپارید.

تمامی این قابلیت‌ها در هنگام استفاده بر روی نمایشگر تعبیه شده بر روی داشبورد ظاهر می‌شوند. نشانه‌های رنگی منوها آیتم فعال در سیستم کنترل iDrive را مشخص می‌کنند. صفحه نمایش 6.5 اینچی به‌عنوان تریبون سامانه iDrive با جذابیت‌های بصری و تراکم پیکسلی فوق‌العاده، لذت استفاده از این فن‌آوری را دو چندان می‌کند. همچنین، صفحه نمایش روی داشبورد با ظاهری شبیه به یک تلفن همراه هوشمند تلفیق پیچیده‌ترین فناوری‌های حال حاضر دنیا را با کاربری آسان و فرمان‌پذیری بی‌نظیر آن‌ها به اراده کاربر در معرض نمایش گذاشته است. با این حال، در نسخه حرفه‌ای سدان سری3 صفحه نمایشی بزرگ‌تر با اندازه 8.8 اینچ تعبیه می‌شود.

سامانه ناوبری حرفه‌ای

سامانه ناوبری حرفه‌ای، نوعی از طراحی آینده‌گرا را با نمایی کاملاً سه‌بعدی پیش روی راننده قرار می‌دهد که قابلیت‌های متعددی را در سامانه‌های ناوبری، کار با اسناد و مولتی مدیا آشکار می‌سازد.

سامانه ناوبری حرفه‌ای به‌مثابه یک مشخصه گره خورده با خودرو کارکردهای بسیاری را ارائه می‌کند. در وهله اول صفحه نمایشی با تراکم پیکسلی خیره کننده به زیبایی جلوه گری می‌کند. تقابل‌های رنگی تند و تیز، نمای کریستالی درخشنده و تصویر خوانا خودبه‌خود باور ذهنی بیننده را تقویت می‌کند. از جمله ویژگی‌های برجسته این سیستم باید به راه‌اندازی سریع، محاسبه مسیر به‌سرعت برق، راهنمایی‌های فردی در جهت کاهش مصرف سوخت و قابلیت نمایش سه‌بعدی نقشه برای سهولت هدایت راننده در مسیرهای شهری اشاره نمود.

نمایشگر اطلاعات روی شیشه

فکرش را بکنید دارید با سرعت 100 کیلومتربرساعت در اتوبان رانندگی می‌کنید و برای یک لحظه چشم خود را از جاده برداشته و به دورشمار نگاه می‌کنید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید با همین یک نظر به‌ظاهر کوتاه 28 متر از مسیر را با چشم بسته طی کرده‌اید. چه‌بسا اتفاقات ناگواری که در همین فاصله اندک فرصت وقوع پیدا می‌کنند، مگر اینکه در یک خودروی ب‌ام‌و با دورشمار واضح و سربالا نشسته باشید و در عین حالی که تمام حواس خود را به جاده دوخته‌اید، از کوچک‌ترین اتفاقات در حال اتفاق در خودروی خودتان نیز باخبرید.

نمایشگر اطلاعات روی شیشه

نمایشگر اطلاعات روی شیشه، طراحی و ساخته شده توسط Connected Drive ب‌ام‌و، سرعت لحظه‌ای خودرو را در امتداد مسیر نگاه شما بر روی شیشه جلو پرتوافکنی می‌کند. این عمل باعث می‌شود علاوه بر توجه شش دانگ به اوضاع و احوال جاده تمام اطلاعات ضروری را نیز در پیش چشم خود مشاهده کنید. اطلاعاتی همچون وضعیت جاده، سرعت لحظه‌ای خودرو و اطلاعات مربوط به سفر اعم از خروجی سامانه‌های ناوبری و برخی آیتم‌های صفحه نمایش بر روی شیشه مقابل راننده منعکس می‌شوند.

فکر نکنید که قابلیت‌های نمایشگر اطلاعات روی شیشه ب‌ام‌و به همین‌جا ختم شده است. در صورت نیاز، جزئیات اطلاعات مربوط به سقف سرعت کنونی و یا محدودیت‌های سبقت‌گیری در آن به نمایش در می‌آیند. همچنین، هشدارهای ارسال شده از دوربین دیددرشب با فناوری مادون‌قرمز به همراه نشانگرهای جهت راهنما و حتی داده‌های سامانه عیب‌یاب خودرو توسط نمایشگر اطلاعات روی شیشه ب‌ام‌و بر روی شیشه جلو قابل نمایش‌اند.

تمامی اطلاعات قابل نمایش در نمایشگر اطلاعات روی شیشه ب‌ام‌و به‌طور مجزا قابل حذف یا اضافه شدن به آیتم‌های انتخابی برای نمایش بر روی شیشه هستند که در صورت انتخاب هر یک، دیگر بر روی صفحه نمایش پشت رول فرمان ظاهر نخواهند شد. به عبارت دیگر هر عنوانی از اطلاعات در هر لحظه تنها در یک نمایشگر در معرض دید قرار خواهد گرفت.

اطلاعات سقف سرعت و نشانگر محدودیت سبقت

بهتر است پیش از آنکه پشیمانی دامانتان را بگیرد ایمنی را جدی بگیرید: اطلاعات مربوط به سقف سرعت به همراه نشانگر محدودیت سبقت در هر لحظه سرعت واقعی خودرو و اینکه آیا در آن موقع مجاز به سبقت گرفتن هستید یا خیر را نشان می‌دهد. این اطلاعات را می‌توان بر روی صفحه نمایشگر پشت فرمان و به‌واسطه نمایشگر اطلاعات روی شیشه، بر روی شیشه جلو مشاهده نمود.

یک دوربین اختصاصی منحصراً برای تشخیص تابلوهای ترافیکی تعبیه شده است که اطلاعات به دست آمده از آن پس از تجزیه و تحلیل توسط واحد کنترل و سامانه ناوبری قابل استفاده خواهند بود. علاوه بر این، داده‌های تحصیل شده از سایر حسگرها، به‌عنوان مثال اطلاعات حسگر باران برای محاسبه محدودیت‌های سرعتی در شرایط لغزندگی جاده مورد استفاده قرار خواهند گرفت. این بدان معنا است که همواره به داشتن یکی از سیستم‌های ناوبری حرفه‌ای یا اقتصادی در سدان سری3 نیاز پیدا می کنید.

حفاظت فعال

حفاظت فعال، نام یکی دیگر از سامانه‌های Connected Drive ب‌ام‌و است که ملاحظات ایمنی برای حفاظت از سلامت سرنشین‌ها را هدایت می‌کند.

پس از قفل شدن سگک کمربندهای ایمنی ردیف جلو، به‌محض اینکه خودرو حرکت می‌کند کمربندها شل شده و در موقع حادث شدن وضعیتی اضطراری برای سرنشین‌ها کمربندها دوباره چفت شده و همچنین درب‌های کناری به‌علاوه سان‌روف قفل می‌شوند. منظور از وضعیت اضطراری عبارت است از توقف ناگهانی خودرو توسط راننده و یا هنگامی که خودرو فرمان‌پذیری مطلوب را از خود نشان نمی‌دهد.

در صورتی که خودرو مجهز به سامانه‌های هشدار نزدیک شدن به وسایل نقلیه روبرو و یا هشدار نزدیک‌شدن همراه با ترمزگیری باشد، برخوردهای احتمالی پیش از وقوع آن‌ها تشخیص داده شده و از آن­ها جلوگیری می‌شود.

در موقعیت‌های خاصی، سامانه به‌طور خودکار بدون دخالت راننده خودرو را متوقف می‌کند که این عمل موجب کاستن از احتمال برخورد و در صورت بروز حادثه، به حداقل رساندن میزان خسارت ناشی از ضربه خواهد شد.

از این گذشته، سامانه تشخیص هوشیاری با بررسی دقیق رفتار راننده قادر به تشخیص آثار خستگی در چهره اوست. عکس‌العمل دستان شما بر روی رول فرمان به‌دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و رفتارهای نامنظم شما در رانندگی ثبت می‌شوند. پس از تشخیص خستگی راننده، پیغامی برای شما ظاهر می‌شود که برای مدتی دست از رانندگی کشیده و استراحت کنید.