طراحی

طراحی خارجی - Exterior design

 طراحی بدنۀ ب‌ام‌و  سری 4 کوپه حس ناب پویایی، عضلانی و لذت رانندگی بی نظیری را برای شما به ارمغان می‌آورد. طراحی فوق‌العاده‌ای که حتی در حالت سکون نیز همواره پویا بوده و نگاه به آن شما را به دنیایی دیگر خواهد برد، دنیای جدیدی که مهندسان ب‌ام‌و  به تصویر کشیده‌اند.

در سری 4 کوپه فاصله دو محور افزایش داشته و ارتفاع سقف خودرو نیز کم شده است. با نگاهی اجمالی به طراحی چارچوب شیشه‌های کناری می‌توان به خلق و خوی هجومی آن پی برد. از جلو که به سری4 می‌نگرید کاپوت خودرو با خطوطی زیبا، که از جلو پنجره آغاز شده است و با ظرافت هرچه تمام‌تر به ستون‌های A متصل می‌شوند و در نهایت به سقف می‌رسند، توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. طراحی یکپارچۀ سقف خودرو علی رغم به رخ کشیدن بدنه ورزیدۀ سری 4، ترکیبی از دو حس کلاسیک و عضلانی بودن را در کنار یکدیگر به ارمغان آورده است. دو صفتی که گنجاندن آن‌ها در کنار یکدیگر کار هرکسی نیست. طراحی جلو پنجره‌ها نیز مقداری تغییر کرده و دور دریچه‌های کلیوی را چارچوبی فلزی در بر گرفته است. جلو پنجره‌هایی که در هرکدام دقیقاً 9 خط مزین شده به رنگ مشکی مات به چشم می‌خورد. به لطف طراحی جدید چراغ‌های تمام LED که در امتداد کاپوت قرار گرفته‌اند، سری 4 ظاهری به مراتب هجومی‌تر و خشن‌تر از دیگر برادران خود دارد. با افزایش عرض خودرو نمای عقب سری 4 کوپه نیز به مراتب گیراتر شده و همگان را به یاد سوپراسپرت‌ها می‌اندازد. با نگاهی به سپر جلوی خودرو حفره‌هایی را در کنار چراغ‌های مه شکن خواهید دید. در هنگام حرکت هوا از این حفره‌ها که «Air Curtain» نام دارند وارد شده و از دریچه‌های کوچکی که در کنار چرخ‌های جلو تعبیه شده‌اند خارج می‌شود. همین حفره‌های کوچک در طراحی باعث شده هوا همانند یک پرده، چرخ‌های جلو را پوشش داده و و درکنار پایداری بیشتر خودرو، فرمان‌پذیری آیرودینامیک آن نیز افزایش پیدا کند. یکی از بارزترین مشخصه‌های ب‌ام‌و سری 4 طراحی چراغ‌های خطر آن است. چراغ‌هایی به شکل L که به خوبی خود را با زبان طراحی باقی نقاط بدنه همگن کرده و حس عضلانی‌تر بودن خود را قوت بخشیده است. هر سه چراغ خطر عقب نیز هوشمند بوده و با توجه به شدت ترمز گیری راننده، نور کمتر یا بیشتری را می‌تابانند.

 

طراحی داخلی - Interior design

شما پشت فرمان ب‌ام‌و  سری 4 کوپه فقط راننده نیستید؛ بلکه مغز متفکر خودرو هوشمند خود هستید. در کابین سری4 کوپه تمامی ادوات و تجهیزات به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به راحتی در دسترس راننده قرار بگیرند و علی رغم ارگونومی مناسب، راحتی را برای سرنشینان فراهم کنند. دست‌یابی به این نقطه آسان نبوده و برای آن از بهترین مواد اولیه استفاده شده است. موادی نظیر چرم طبیعی Dakota و نوارهای باریک فلز آلومینیومی. تمامی کنترل‌ها و کلیدها دور تا دور راننده قرار گرفته‌اند تا او بتواند با یک اشاره نیازهای خود را برطرف کند. به لطف این طراحی هنگامی که بر صندلی راننده می‌نشینید حس سوار شدن در یک هواپیمای جنگی را خواهید داشت. صندلی‌های سری 4 کوپه علاوه بر روکش چرم، طراحی اسپرت داشته تا در سر پیچ‌های تند سرنشینان را به خوبی در جای خود نگاه دارد. هم‌چنین ایمنی سرنشینان نیز به بالاترین حد ممکن رسیده است. علاوه بر این، ارتفاع و زاویه پشت سری‌ها را نیز می‌توان تنظیم کرد. این صندلی‌ها در مقایسه با صندلی‌های استاندارد ب‌ام‌و  قابلیت‌های بیشتری داشته و به لطف ارگونومی بهتر و تنظیمات گسترده‌تر حس اطمینان بیشتری را به سرنشینان منتقل می‌کند.

صندلی‌های ردیف عقب نیز بسیار راحت بوده و هر کدام پشت سری مجزایی دارند. به لطف طراحی خلاقانه و لچکی‌های بزرگ و کشیده در عقب خودرو تمامی سرنشینان راحتی را به خوبی احساس می‌کنند. کیفیت ساخت بالای رودری‌ها و خطوط روی آن‌ها حس اسپرت بودن را به سرنشینان ردیف عقب انتقال داده و طراحی هجومی جلو داشبورد را نیز در این قسمت جاری کرده است.

 

 

هیجان‌انگیزترین نقطه بدون توجه به اینکه کجا هستید-  The most exciting place. Regardless of where you are 

کابین سری 4 کوپه با تلفیقی از کار دستان هنرمندان ب‌ام‌و و مواد اولیه مرغوب هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند. علاوه بر لوکس بودن حس ناب اسپرت و عضلات قدرتمند را نیز به خوبی به سرنشینان و حتی بینندگان انتقال می‌دهد. کابینی بی نظیر و راحت که می‌توانید آن را با توجه به سلیقه خود طراحی کنید. استفاده از مواد اولیه‌ای مرغوب نظیر چرم Dakota در رنگی نظیر قرمز مرجانی چشم هر بیننده را به خود خیره خواهد کرد. چرمی که دوخت‌های آن با وسواس مثال زدنی کوک زده شده‌اند و می‌توانید حتی رنگ نخ آن‌ها را خودتان تعیین کنید.

 

 

چراغ‌های LED هوشمند در جلو  Adaptive LED Headlights -

سیستم هوشمند چراغ‌های LED سری 4 کوپه توانایی تولید نوری پرقدرت با برد پرتابی زیاد را دارد. علاوه بر این می‌توان به طراحی زیبای چهار حلقه نورانی، پرتاب لیزری برای برد کوتاه، قابلیت انتخاب نوع نور پرتابی (هیچ یک از حالت‌ها برای چشم مضر نیستند)، چراغ‌های مه شکن LED، حرکت چراغ‌ها با چرخاندن فرمان برای روشن ساختن پیچ‌ها، هشداردهنده‌های هوشمند برای دور زدن، چراغ‌های LED مخصوص روز و سیستم هوشمند چراغ‌های اصلی با قابلیت تنظیم میزان نور دهی اشاره کرد. تمامی امکانات ذکر شده بدون استثنا توسط تکنولوژی LED عمل می‌کنند.

قدرت و شدت پرتاب نور چراغ‌ها به نوع رانندگی شما بستگی دارد. برای مثال در سرعت‌های بالا قدرت و برد پرتاب نور چراغ‌ها افزایش می‌یابد و با چرخاندن فرمان چراغ‌ها نیز به سمت پیچ خواهند چرخید تا نقاط کور نیز روشن شوند. در انتخاب رنگ نور پرتابی چراغ‌ها نیز وسواس خاصی به خرج داده شده و  متخصصان و حتی پزشکان معتبر چشم به ما کمک کردند تا نور چراغ‌ها به چشم عابران و دیگر خودروها آسیب نرسانده و چشم خود سرنشینان نیز در طول سفر خسته نشود. چهار حلقه نورانی LED در روز و شب، ظاهری به مراتب هجومی‌تر را به سری 4 کوپه داده است.

 

خورشید تابان در جلوی شما -  A flood of light ahead

دیدی گسترده و خوشایند. به لطف مهندسی جدید چراغ‌های LED مخصوص روز که برای اولین بار در سری 4 کوچه قرار داده شده‌اند راننده می‌تواند با یک کلید حالت رانندگی در روز یا شب را انتخاب کرده و مسیر پیش روی خود را در هر شرایطی نورانی کند.

این چراغ‌ها در طول شب به لطف فناوری‌های مختلف نظیر چرخش چراغ‌ها و پرتاب نور هوشمند، ایمنی مثال زدنی را برای شما و دیگر خودروها به ارمغان می‌آورد. ایمنی و راحتی رانندگان دیگر خودروها نیز از اولویت‌های ب‌ام‌و است.