تجهیزات کمکی راننده

سیستم‌های هوشمند ب‌ام‌و  برای رانندگی بهتر

صفحه نمایش هوشمند Head-Up ب‌ام‌و - BMW Head-Up Display

این فناوری اعجاب‌انگیز یک صفحه نمایش واقعی نیست بلکه اطلاعاتی است که از دریچه داشبورد رو به روی راننده بر شیشه جلوی خودرو نقش می‌بندد. در سری 4 کوپه تمامی این اطلاعات رنگی بوده و بدون اینکه تمرکز راننده را بر هم زند جلوی آن ظاهر می‌شود.

اطلاعاتی نظیر مسیریابی، محدودیت‌های سرعت، خطرهای احتمالی، سبقت ممنوع، نمایش پیغام‌ها، میزان مسافت طی شده و میزان سوخت از داده‌های مفیدی است که این نمایشگر نشان می‌دهد. همچنین می‌توانید اطلاعاتی جانبی نظیر ایستگاه رادیویی، نام موسیقی در حال پخش، دفترچه تلفن و لیست مکالمات خود را نیز در آن مشاهده کنید. تمامی اطلاعات با وضوح بالایی به نمایش در می‌آیند و علائم راهنمایی رانندگی نیز به شکل بین‌المللی خود نشان داده می‌شوند.

این فناوری با تابش نور بر شیشه جلو عمل کرده و شما در حقیقت بازتاب آن نور را می‌بینید. پس اگر عینک پولاریزه به چشم داشته باشید نمی‌توانید به خوبی اطلاعات روی شیشه را ببینید. میزان روشنایی نور این سیستم به صورت خودکار و با توجه به نور محیط تنظیم می‌شود. به همین منظور رنگ‌های نمایش اطلاعات آن در دو حالت شب و روز متفاوت است. شما می‌توانید میزان روشنایی آن را از منوی iDrive خودرو تنظیم، اطلاعات مورد نیاز خود را اضافه و یا اطلاعات بیهوده را حذف کنید.

 

دوربین‌ها- Camera systems

به لطف حسگرها و دوربین‌هایی که دور تا دور سری 4 کوپه قرار گرفتند هیچ مشکلی در پارک خودرو نخواهید داشت. فناوری‌هایی نظیر Park Distance، Surround View و دوربین دید عقب، منظره‌ای گیرا از خودرو را به شما نشان خواهند داد. فناوری نشان دهنده فاصله در پارک یا همان PDC در جلو و عقب خودرو قرار دارد و به لطف سیگنال‌های صوتی، راننده را از برخورد با موانع و دیگر خودروها مطلع می‌سازد.

فناوری Surround View بسیار کاربردی بوده و در صفحه نمایش داخل کابین، خودرو را از زاویه بالایی (به اصطلاح چشم پرنده) به شما نشان می‌دهد. سیستم Side View یا زاویۀ کاری، نمایش نقاط کور خودرو را بر عهده دارد. نقاطی که در هنگام سبقت گیری، سر پیچ‌ها یا حرکت با دنده عقب بسیار مهم و حیاتی هستند. دوربین دید عقب نیز برای پارک بهتر تعبیه شده است که در سرعت‌های زیر 20 کیلومتر بر ساعت فعال می‌شود.

 

 

کروز کنترل هوشمند با قابلیت ترمز گیری و حرکت خودکار- Active Cruise Control with Stop & Go function

کروز کنترل با قابلیت ترمزگیری و حرکت خودرو یکی از امکاناتی است که مشتریان ب‌ام‌و سری 4 کوپه می‌توانند آن را سفارش دهند. این تکنولوژی با کمک رادار، سیستم هشدار دهنده برخورد و ترمزگیری خودکار ایمنی را افزایش داده و در ترافیک‌های شهری بسیار کاربردی است. این سیستم علاوه بر اندازه گیری فاصله از خودرو جلویی فاصله از خودروی پشت سری را نیز سنجیده و بهترین زمان و شدت ترمزگیری را اندازه‌گیری می‌کند تا علاوه بر جلوگیری از برخورد با خودروی جلویی، خودروی پشت سری نیز مهلت ترمزگیری را داشته باشد.

قابلیت ترمزگیری و حرکت خودکار (Stop & Go) بیشتر در ترافیک‌ها به کار آمده و در صورت باز شدن راه، سرعت خودرو را تا میزان قبل ترافیک افزایش می‌دهد. در صورتی که خودروی جلوی شما به شدت ترمز کند سیستم هوشمند ب‌ام‌و  در دو مرحله وارد عمل می‌شود. در مرحله اول احتمال خطر برخورد را بر روی شیشه نشان می‌دهد و در صورتی که راننده عکس‌العملی نشان ندهد خودرو به صورت خودکار عمل ترمزگیری را انجام می‌دهد که این ترمزگیری با سیگنال‌های صوتی به سرنشینان هشدار داده می‌شود. سیستم هوشمند حتی اگر در این مرحله خودرو عکس‌العملی از راننده دریافت نکند عمل ترمزگیری و کاهش سرعت خودرو را تا جای ممکن ادامه می‌دهد.

 

ایمنی - Active Protection

سیستم هوشمند ایمنی خودرو با مغز متفکر خودرو یعنی سیستم Connected Drive از وارد شدن هرگونه آسیب به سرنشینان پیشگیری می‌کند. این سیستم اگر احتمال سانحه را احساس کند به سرعت کمربندها را سفت کرده و پشت سری‌ها را به سمت جلو می‌آورد. در صورت رفع خطر کمربندها و پشت سری‌ها به حالت اولیه خود باز می‌گردند. در صورت افزایش خطر و احتمال غلت زدن خودرو علاوه بر کمربندها، تمامی شیشه‌های خودرو به صورت خودکار بسته می‌شوند. شرایط بحرانی در صورتی که راننده توقف اضطراری را انجام دهد و یا خودرو دچار بیش فرمانی یا کم فرمانی شود رخ می‌دهد. اگر سیستم Approach Warning به تنهایی یا همراه با سیستم ترمزگیری خودکار بر روی خودروی شما نصب شده باشد، نزدیک شدن دیگر خودروها به شما و یا نزدیک شدن شما به دیگر خودروها زودتر به شما اطلاع داده می‌شود.

در برخی از شرایط بحرانی سیستم هوشمند نصب شده می‌تواند بدون دخالت راننده خودرو را از محدوده خطر دور کند و آن را متوقف سازد. این تکنولوژی از برخوردهای زنجیره‌ای خودروها جلوگیری کرده و میزان خسارت‌های وارده را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد. علاوه بر این تکنولوژی هوشمند Attentiveness Assistant همواره اعمال و رفتار راننده را زیر نظر دارد. این سیستم نوع حرکت چشم‌های راننده، حالت پلک‌ها، میزان توجه او به جاده و نحوه گرفتن غربیلک فرمان را سنجیده و در صورت خستگی موضوع را به او هشدار می‌دهد. این سیستم حتی در صورت هرگونه رفتار مخاطره آمیز از سوی راننده نظیر عبور از خط ممتد آن را از طریق شیشه جلو به راننده هشدار داده و در صورت پاسخ نگرفتن آن را اصلاح می‌کند.

تکنولوژی پرتاب نور هوشمند - BMW Selective Beam

به کمک تکنولوژی Selective Beam ب‌ام‌و  رانندگی در شب بسیار راحت و ایمن‌تر شده است. در این فناوری چراغ‌ها مسیر را مثل روز برای شما روشن کرده و نور آن‌ها دیگر رانندگان را آزار نمی‌دهد. این تکنولوژی دیگر خودروهای موجود در جاده را تشخیص داده و نور پر قدرت چراغ‌ها را به آن‌ها نمی‌تاباند. برد 400 متری نور چراغ‌ها هر نوع خطر احتمالی را به شما نشان خواهد داد.

 

اطلاعات مربوط به محدودیت سرعت - Speed Limit Info

این تکنولوژی محدودیت‌های سرعتی را نشان داده و امکان سبقت گرفتن را به شما اطلاع می‌دهد. اطلاعاتی که این تکنولوژی بدست می‌آورد از طریق نور به شیشه رو به روی راننده تابانده می‌شود.

یک دوربین مخصوص وظیفه تشخیص علائم و تابلوهای راهنمایی رانندگی را بر عهده دارد. این اطلاعات به مرکز کنترل داده‌های خودرو فرستاده شده و در آنجا تحلیل می‌شوند و پس از آن در اختیار راننده و سیستم مسیریاب خودرو قرار داده می‌شوند. امکانات دیگری نظیر سنسور تشخیص باران با این سیستم در ارتباط بوده و محدودیت‌های سرعت را با توجه به شرایط آب و هوایی نشان می‌دهد. به لطف این سیستم‌های هوشمند و بسیار پیشرفته، همواره اطلاعات دقیقی از مسیر پیش رو خواهید داشت.

 

پکیجی کمکی برای رانندگی بهتر- Driving Assistance package

پکیج کمک به رانندگی بهتر ب‌ام‌و  یا همان Driving Assistant ترکیبی از سیستم دوربین‌های هوشمند و سیستم ترمزگیری خودکار است. تکنولوژی‌هایی نظیر هشدار خروج از مسیر اصلی(Lane Departure Warning)، احتمال برخورد با عابرین (Pedestrian) و قابلیت ترمزگیری خودکار در این پکیج گنجانده شده است.

سیستم Lane Departure Warning در سرعت‌های بالا 70 کیلومتر بر ساعت فعال شده و هرگونه تغییر جهت غیر عمدی از سوی راننده را تشخیص و سپس به او هشدار می‌دهد. این هشدار از طریق لرزش غربیلک فرمان و یا سیگنال‌های صوتی به راننده انتقال داده می‌شود. در صورتی که قبل از تغییر لاین راهنما بزنید این سیستم دیگر به شما هشدار نمی‌دهد.

سیستم ترمزگیری خودکار در شهر برای جلوگیری از برخورد با عابرین طراحی شده است. عملکرد این سیستم چند مرحله دارد. در ابتدا علامت هشداری بر روی شیشه جلوی راننده نمایان شده و سپس هشدارهای صوتی نیز به او منتقل می‌شود. در آخر ترمزگیری به آرامی صورت می‌گیرد (این مراحل برای سرعت‌های زیر 60 کیلومتر بر ساعت است). سیستم هشدار عابرین در سرعت‌های بین 10 تا 60 کیلومتر بر ساعت فعال بوده و در صورتی که پتانسیل خطر ناگهانی را تشخیص دهد، بدون هشدار قبلی ترمزگیری می‌کند. عملکرد این تکنولوژی در تاریکی و یا وجود مه محدود می‌شود.

 

سیستم لمسی iDrive - iDrive Touch

سیستم هوشمند iDrive امکان دسترسی راحت به تنظیمات مختلف خودرو بدون دخالت دست را فراهم کرده است. به لطف صفحه لمسی که بر روی کنترل کنندۀ کنار دسته دنده قرار گرفته می‌توانید اطلاعاتی نظیر نام مقصد را با دست خط خود بر روی آن نوشته و به سیستم مسیریاب خودرو منتقل کنید.

همچنین برای دسترسی به تنظیمات و قابلیت‌ها متعدد خودرو می‌توان از آن کمک گرفت. کار با iDrive بسیار راحت بوده و بدون اینکه تمرکز راننده از بین برود، تنها با چند اشاره انگشت می‌تواند به خواسته خود دست پیدا کند. تمامی کارهایی که با این قطعه کنترل‌کننده انجام می‌شود را می‌توانید در صفحه نمایش قرار گرفته روی داشبورد ببینید.