مشخصات رانندگی

پیشرانه‌های بنزینی TwinPower ب‌ام‌و  با دو توربوشارژر - BMW TwinPower Turbo petrol engines

بازدهی بالا و مصرف سوخت پایین از اصلی‌ترین دغدغه‌های مهندسین ب‌ام‌و در طراحی پیشرانه‌های سری 4 کوپه بوده است. به لطف پیشرانه‌های TwinPower شتابی باورنکردنی و بدون نیاز به مصرف سوختی آن چنانی در زیر پای راست راننده فراهم شده است.

پیشرانۀ 4 سیلندر TwinPower در ب‌ام‌و 420i توانایی تولید نیرویی معادل 184 اسب بخار (معادل 135 کیلووات) را دارد. نیرویی که سرعت خودرو را از حالت سکون در عرض 3/7 ثانیه به صد کیلومتر بر ساعت می‌رساند. این پیشرانه در هر صد کیلومتر حدود 1/6 تا 3/6 لیتر بنزین مصرف می‌کند (مصرف سوخت در حالت استفاده از حالت تعویض دندۀ Steptronic بین 6 تا 1/6، در حالت xDrive به 8/6 تا 7 و در حالت xDrive Steptronic بین 4/6 تا 5/6 لیتر در هر صد کیلومتر متغیر خواهد بود). این پیشرانه در هر کیلومتر حدود 144 تا 147 گرم گاز کربن دی اکسید (CO2) تولید می‌کند (این مقدار در حالت تعویض دندۀ Steptronic 139 تا 142 گرم، در حالت xDrive بین 159 تا 162 گرم و در حالت xDrive Steptronic بین 149 تا 152 گرم در هر کیلومتر متغیر خواهد بود).

در ب‌ام‌و  428i نیز تمامی استانداردها رعایت شده است. توان این خودرو تا 245 اسب بخار (180 کیلووات) افزایش یافته است و می‌تواند در عرض 9/5 ثانیه سرعت خود را از حالت سکون به صد کیلومتر بر ساعت برساند (این زمان در حالت تعویض دندۀ Steptronic 8/5 ثانیه، xDrive 6/5 ثانیه و در حالت xDrive Steptronic 8/5 ثانیه خواهد بود). این پیشرانه در هر صد کیلومتر حدود 7/6 لیتر بنزین مصرف می‌کند (که در حالت تعویض دندۀ Steptronic 4/6 لیتر، در حالت xDrive 9/6 لیتر و در حالت xDrive Steptronic 8/6 لیتر در هر صد کیلومتر خواهد بود). همچنین میزان تولید آلایندگی CO2 آن بین 154 تا 156 گرم در هر کیلومتر متغیر است (این مقدار در حالت تعویض دندۀ Steptronic بین 147 تا 149 گرم، در حالت xDrive بین 159 تا 162 گرم و در حالت xDrive Steptronic بین 157 تا 159 گرم در هر کیلومتر متغیر است).

آخرین نسخه از سری 4 کوپه 435i نام دارد. نمونه‌ای که مهندسین ب‌ام‌و  آن را برای علاقه‌مندان به سرعت و شتاب طراحی کرده‌اند. برای آن نسخه پیشرانه‌ای 6 سیلندری با حجم 3 لیتر در نظر گرفته شده است که توانایی تولید قدرتی معادل 306 اسب بخار (225 کیلووات) را دارد. گشتاور این پیشرانه به 400 نیوتون متر رسیده و می‌تواند سرعت خودرو را در عرض تنها 4/5 ثانیه از حالت سکون به صدکیلومتر بر ساعت برساند. (این زمان در حالت تعویض دندۀ Steptronic 1/5 ثانیه، در حالت xDrive 2/5 ثانیه و در حالت xDrive Steptronic 9/4 ثانیه خواهد بود). حداکثر سرعت این خودرو 250 کیلومتر می‌باشد که به صورت الکترونیکی محدود شده است. میانگین مصرف سوخت این نمونه بین 9/7 تا 1/8 لیتر در هر صد کیلومتر متغیر است (این میزان در حالت تعویض دندۀ Steptronic بین 2/7 تا 4/7 لیتر، در حالت xDrive بین 2/8 تا 4/8 لیتر و در حالت xDrive Steptronic بین 6/7 تا 8/7 لیتر در هر صد کیلومتر متغیر خواهد بود). با وجود این توان خروجی و به لطف تکنولوژی‌های متعدد میزان تولید آلایندگی گاز دی اکسید کربن در 435i از 189 گرم در هر کیلومتر فراتر نمی‌رود (این میزان در حالت تعویض دندۀ Steptronic بین 169 تا 172 گرم، در حالت xDrive بین 193 تا 197 گرم و در حالت xDrive Steptronic بین 178 تا 181 گرم در هر کیلومتر متغیر خواهد بود.) تمامی پیشرانه‌هایی که برای سری 4 کوپه در نظر گرفته شده‌اند، توانستند استاندارد آلایندگی اروپا یعنی یورو 6  را از آن خود کنند.

 

فرمان پذیری Handling

در هر سفر، هر جاده و هر آب و هوایی، ب‌ام‌و  سری 4 کوپه رانندگی لذت بخش و مطمئنی را در اختیار شما قرار می‌دهد. این نوع فرمان‌پذیری با توجه به نیازهای شما طراحی شده و می‌تواند تا حدودی زیادی خود را با سبک رانندگی شما تطبیق دهد. در سری 4 کوپه شما می‌توانید دو حس بی نظیر انتشار آدرنالین در خون خود و راحتی را یکجا لمس کنید. دو حسی که نمی‌توان به راحتی یکجا قرار داد.

برای این خودرو از سیستم تعلیق مسابقه‌ای M استفاده شده است. سیستم تعلیق هوشمندی که نوع عملکرد فرمان‌پذیری الکترونیکی و کمک فنرها را با توجه به رانندگی شما و سطحی که در آن حرکت می‌کنید تنظیم می‌کند. حالت‌های مختلف سیستم تعلیق عبارتند از Normal، Sport و Sport+ که در کنار سیستم کنترل Driving Experience لذت بی بدیلی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

حالت رانندگی اسپرت - SPORT mode

شرایطی مختلفی وجود دارد که شما به تمام نیروی خودرو خود نیاز دارید. به همین دلیل است که در ب‌ام‌و سری 4 کوپه دو حالت رانندگی Sport و Sport+ تعبیه شده است. تنها با یک اشاره و فشردن یک کلید پیشرانه و دیگر اجزاء خودرو به دستورات شما پاسخ بسیار سریع‌تری را خواهند داد.

 یک خودرو خوب باید نیازهای راننده را سنجیده و با توجه به آن‌ها عمل کند. به همین دلیل است که ب‌ام‌و  سیستم هوشمند Driving Experience Control را در سری 4 کوپه تعبیه کرده است. این سیستم را می‌توان از طریق کلیدی که بر روی کنسول وسط و در کنار دسته دنده قرار داده شده فعال کرد. سیستمی که در آن تنظیمات مورد نیاز برای حالت‌های مختلف رانندگی قرار داده شده است.

در صورت استفاده از پیشرانه و جعبه دنده استاندارد، تغییر حالت رانندگی از Comfort به Eco Pro باعث می‌شود فاصله زمانی تعویض دنده‌ها تغییر کرده و خودرو بنزین کمتری مصرف کند؛ و یا با انتخاب حالت Sport ارتفاع خودرو کاسته شده و حالتی هجومی به خود می‌گیرد که به لطف سریع‌تر شدن تعویض دنده‌ها در جعبه دنده 8 سرعتی Steptronic، یک اشاره پای راست راننده کافی است تا خودرو از زمین کنده شود.

جعبه دندۀ 8 سرعته Steptronic - 8-speed Steptronic transmission

به لطف گیربکس 8 سرعتی Steptronic تعویض دنده‌ها به نرمی و بدون اینکه متوجه شوید صورت می‌گیرند. نوع و زمان‌بندی تعویض دنده‌ها به حالت انتخابی شما بستگی دارد. برای مثال در حالت اقتصادی تعویض دنده‌ها در دور موتورهای پایین صورت گرفته و پیشرانه بنزین کمتری را می‌سوزاند. در آن سوی در حالت اسپرت دیگر مصرف سوخت مهم نبوده و خودرو برای دست‌یابی به بهترین شتاب دور موتور را تا جای ممکن بالا برده و در کسری از ثانیه دنده را عوض می‌کند. البته به لطف سیستم جدید Efficient Dynamics و فضای زیادی که در اختیار جعبه دنده قرار داده شده، حتی در حالت تعویض دنده اقتصادی نیز شما لذت رانندگی اسپرت را از دست نخواهید داد. به لطف دنده‌های 7 و 8 در سرعت‌های بالا دور موتور، و به دنبال آن مصرف سوخت و صدای پیشرانه نیز کاهش می‌یابند و با یک کلاچ کمکی حتی در حالت تعویض دنده دستی نیز راحتی خود را از دست نخواهید داد. این سیستم با دور موتورهای پایین نیز هم‌خوانی داشته و نیازی نیست برای تعویض دنده مناسب دور موتور خود را افزایش دهید.

البته سری 4 کوپه هیچ‌گاه قدرت و چالاکی خود را از دست نخواهد داد. هم اکنون به لطف جعبه دندۀ 8 سرعتی Steptronic و سیستم هوشمند Predictive Drive Train می‌توانید عملکرد خودرو را افزایش دهید. با انتخاب حالت رانندگی Sport خودرو از طریق سیستم مسیریاب ماهواره‌ای شرایط جادۀ پیش رو را تخمین زده و نوع تعویض دنده و میزان چالاکی خودرو را با توجه به شرایط جاده و آب و هوا تنظیم می‌کند. حالت تعویض دندۀ Comfort همان‌طور که از نامش پیداست برای راحتی سرنشینان تعبیه شده که در آن خودرو تعداد دفعات تعویض دنده را تا جای ممکن کاهش می‌دهد و شما هیچ صدا و ناآرامی را احساس نخواهید کرد.