طراحی

جزئیات نمای بیرونی

صرف نظر از اینکه در شهر تردد می‌کنید یا خارج از جاده، ب­ام­و X1 به شما یک سواری مناسب را ارائه خواهد کرد. در کنار این قابلیت، چهره X1 هم دست‌خوش تغییراتی شده است که سبب می‌شود تا در هر دو بخش دماغه و انتهای خودرو دارای ظاهری خشن‌تر باشد؛ خشونتی که قدرت و صلابت این خودرو را بیش از پیش پررنگ می‌کند.

ظاهر X1 در عین آرامش و آسودگی، چابکی خاصی را به بیننده تلقین می‌کند. خطوط طولی در کنار فاصله زیاد محورها همه و همه از مهمترین المان‌هایی هستند که در کنار ارتباط تنگاتنگ خانوادگی با سایر محصولات ب­ام­و، متناسب با یک خودرو شاسی‌بلند شکل گرفته‌اند. رنگ بدنه در کنار بخش های کروم کاری شده علاوه بر تناسب با سایر محصولات سری X ب­ام­و ، بسیار شیک و جذاب به نظر می‌رسد. گرافیک و شکل چراغ‌های خودرو نیز یادآور سنت دو چراغ گرد محصولات ب­ام­و است که توسط تکنولوژی زنون به صورتی مدرن عرضه می‌شوند. در کنار این نوارهای LED و کروم حاشیه چراغ ها سبب می‌شوند تا چهره خودرو خاص و جذاب تر به نظر برسد. علاوه بر این چراغ های‌راهنمایی که روی آینه‌های بغل تعبیه شده‌اند سبب می‌شوند تا تغییر جهت خودرو برای تمامی اطرافیان به راحتی قابل مشاهده باشد. در عقب هم چراغ‌های L شکل سنتی ب­ام­و که با تکنولوژی LED آراسته شده اند، یادآور ارتباط خونی این محصول با سایر خودروهای این برند باواریایی هستند.

جرئیات طراحی کابین

کابین زیبای X1 با هدف برآورده کردن نیازهای راننده طراحی شده است. طراحان علاوه بر این در شکل دادن خطوط و سطوح و حجم های داخل این خودرو، نیم نگاهی به ارزش های هنری و زیبایی شناختی نیز داشته اند؛ امری که کابین این خودرو را در بالاترین سطح موجود قرار می‌دهد.

در جزء جزء کابین خودرو زیبایی و خاص بودن موج می‌زند. بهره بردن از بهترین متریال موجود و بالا بودن کیفیت ساخت سبب می‌شود تا در کنار هارمونی رنگ‌ها، کابین X1 به کام همگان باشد. دریچه های‌هوا، جالیوانی و تمامی بخش های کنسول وسط نیز با دقت تمام طراحی شده‌اند. فضایی سخاوتمندانه نیز روی درها تعبیه شده است تا فضای کافی برای قرار دادن اشیا در اختیار سرنشینان باشد.

کابین X1 با طراحی هوشمندانه خود فضایی مناسب و راحت برای سرنشینان تدارک دیده است. تمامی سوئیچ ها و تجهیزات به خاطر وسواس خاص طراحان در بهترین و ارگونومیک ترین وضع ممکن قرار گرفته اند؛ از جمله سیستم ناوبری با نمایشگری بی‌نظیر، سیستم iDrive و دکمه‌های سیستم تهویه مطبوع خودکار.

Power Ride  ادیشن

مدل خاصی از X1 که با نام Power Ride معرفی شده است. این ویژگی در حقیقت برای آفرودبازان قهاری است که قصد خرید این خودرو را دارند. در این ادیشن خاص تمامی تجهیزات و امکانات لازم برای حرکت در مسیرهای خارج جاده‌ای فراهم آمده‌اند. این خودرو در رنگ‌های خاصی عرضه می‌شود که همه آن ها از ریل‌های تعبیه شده روی سقف بهره می‌جویند که از آلومینیوم ساخته شده و مهمترین مشخصه و تفاوت ظاهری این مدل با نمونه عادی هستند.

باربند جعبه‌ای ‌با 460 لیتر فضا، محل قرارگیری اسنوبورد و تجهیزات اسکی و کفپوش‌های ضدآب از جمله مهمترین تجهیزات اختصاصی Power Ride هستند. علاوه بر تمامی این موارد، تخهیزات ویژه ب­ام­و با نام K2 که فقط به طور اختصاصی همراه با این مدل از X1 به فروش می‌رسند و با توجه به ابعاد و ویژگی‌های مالک ارائه می‌شوند نیز مهمترین آپشن این مدل هستند. تمامی این موارد با همکاری برند بنام و مشهور DesignworksUSA طراحی و به طور دستساز تولید می‌شوند. Power Ride بر پایه خودرو مفهومی K2 Power Ride ساخته شده که مدتی در برخی رویدادهای ورزشی مهم به نمایش درآمد.

Semi Command Position

سیستم Semi Command Position یکی از برترین تجهیزاتی است که از همان ابتدای ورود به کابین با ایجاد حس برتری و تسلط بر داشبورد و ادوات خودنمایی می‌کند. جایگاه صندلی‌ها به سبب وجود همین سیستم طوری مرتفع و بالا حس می‌شوند که گویی شما به آسمان از همیشه نزدیک‌تر هستید؛ چرا که ب­ام­و می‌خواهد اطمینان حاصل کند که شما بر تمامی دکمه‌ها و شاسی های داشبورد و کابین تسلط کافی داشته باشید.

فلسفه خودرو

ب­ام­و X1 قرار است تا شما را در همه تجارب زندگی روزمره همراهی کند؛ هنگامی که از کوچکترین اتفاقات لذت می‌برید، از آزادی در طبیعت و محیط اطراف خود سود می‌جویید و برای لحظه‌ای درنگ در زیبایی آن توقف کرده‌اید.

X1 سعی می‌کند تا همواره با صلابت در مسیر خود حرکت کند، بدون آن که دچار دردسر خاصی شود. این ویژگی به کمک تنظیمات خاص سیستم تعلیق، تقسیم وزن 50-50 بین دو محور و پایین بودن مرکز ثقل امکان‌پذیر می‌شود. علاوه بر این در مدل xDrive به دلیل بهره‌مندی از سیستم هوشمند انتقال نیرو به هر چهار چرخ، پایداری و انعطاف‌پذیری خودرو طی مانورهای دشوار در مسیرهای صعب‌العبور دوچندان شده، چسبندگی و آرامش بیشتری نصیب خودرو و راننده می‌شود. حتی در صورت انتخاب نمونه های دیفرانسیل عقب sDrive نیز لذت سواری و هندلینگ X1 ستودنی است.

خودرویی همه فن حریف!

برخلاف ابعاد کوچک بیرونی، فضای داخلی X1 بسیار جادار و بزرگ است و به سبب فضاهای متعددی که در نواحی مختلف در کنار فضای بزرگ عقب برای بار تعبیه شده‌اند، فضایی مناسب و راحت را برای شما به ارمغان می‌آورد. X1 به همان اندازه که مالکانش سخاوتمندند، دست و دلبازی می‌کند! چرا که هر لحظه و هر جایی ممکن است نیازهای آن‌ها تغییر کرده و خودرو نیز برای تطابق با آن‌ها باید پاسخگو باشد.

فضای داخلی X1 می‌تواند به راحتی 5 سرنشین را در خود جای دهد. تمامی صندلی‌ها در 10 حالت متفاوت قابل تنظیم هستند که حالت بسته (برای ایجاد فضای بار بیشتر) و بازترین حالت (عمودی) با زاویه پشتی 31 درجه از جمله مهمترین آن‌ها هستند. در حالتی که صندلی‌ها به طور کامل بسته شوند حجم فضای بار عقب به بیش از 480 لیتر می‌رسد. در نقطه مقابل در صورت تنظیم صندلی‌ها در راحت‌ترین حالت فضای بار به حداقل خود یعنی 360 لیتر کاهش می‌یابد. در صورت امکان می‌توان تنها تعداد مشخصی از صندلی‌ها را تا کرد تا فضای بار و راحتی سرنشینان به طور توام تامین شود. فضای موجود در داخل درها و جالیوانی در کنسول وسط نیز هر دو برای نگهداری بطری‌های آب تعبیه شده‌اند.