تجهیزات کمکی راننده

وضعیت ECO PRO

آپشن ECO PRO به شما برای رسیدن به اقتصادی‌ترین وضعیت رانندگی کمک می‌کند. در صورتی که این وضعیت را فعال کنید، سامانه‌ای هوشمند به کار می‌افتد تا با توجه به نوع رانندگی و در هر وضعیتی مصرف سوخت را به بهینه‌ترین وضعیت برساند. تمامی مشخصه‌های خودرو در صورت به کار افتادن این سیستم به سمت کاهش مصرف سوخت سوق داده می‌شوند؛ از بازخورد پدال گاز گرفته تا تعویض دنده‌ها و نحوه تهویه کابین همه و همه به طور هوشمندانه ای تنظیم می‌شوند.

سامانه ECO PRO به شما کمک می‌کند تا بتوانید مصرف سوخت را تا حدود 15 درصد کاهش دهید. از مقدار مسافت اضافه شده به برد خودرو به خاطر این کاهش مصرف سوخت، می‌توانید از طریق سامانه BounusRange که در رایانه سفری خودرو تعبیه شده مطلع شوید.

سیستم Start/Stop

در زندگی روزمره در شهرهای پر رفت‌وآمد امروز مواردی همچون چراغ قرمزهای طولانی، ترافیک سنگین، عملیات تعمیر خیابان و راهبندان‌های طولانی بسیار عادی به نظر می‌رسند. در همین موقعیت‌هاست که پیشرانه خودرو بیهوده روشن بوده و بخش مهمی از سوخت خودرو هدر می‌رود. سامانه Start/Stop در ب‌ام‌و X1 به هنگامی که خودرو به طور موقت از حرکت باز می‌ایستد و سوخت بیهوده مصرف می‌شود، پیشرانه را خاموش کرده و مصرف سوخت را کاهش می‌دهد. این سیستم به محض این که راننده پای خود را از روی پدال کلاچ بردارد و یا پدال ترمز را فشار دهد به کار می‌افتد. با این حال این سامانه به طور هوشمند تنها وقتی این کار را انجام می‌دهد که هیچ انرژی خاصی برای هیچ یک از پروسه‌های حیاتی خودرو لازم نبوده و همچنین به ایمنی و راحتی راننده لطمه‌ای وارد نشود. برای مثال در صورت پایین بودن حرارت پیشرانه و یا مناسب نبودن دمای کابین سیستم Start/Stop، خودرو را خاموش نمی‌کند. در صورت برداشته شدن پای راننده از روی پدال ترمز یا کلاچ (بسته به نوع گیربکس خودرو) دوباره پیشرانه به کار افتاده و خودرو آماده حرکت می‌شود. تمام این پروسه سبب می‌شود تا مصرف سوخت کاهش قابل ملاحظه ای یابد.

سامانه بازیابی انرژی فرآیند ترمزگیری

برای مدت ها مهندسین فرآیند ترمزگیری را برابر با هدر رفت انرژی می‌دانستند؛ اما سیستم های بازیابی انرژی می‌توانند از همین انرژی هدر رفته به نحو احسن استفاده کرده و از طریق بازیابی به شارژ باتری‌ها کمک کنند.

به محض این که شما پای خود را از روی پدال گاز برداشته و پدال ترمز را بفشارید، ژنراتور مربوطه فعال شده و انرژی جنبشی حاصله را انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. در صورت کامل شدن شارژ باتری، ژنراتور دیگر از کار می‌افتد تا عملیات بازیابی انرژی متوقف ‌شود. همین امر سبب می‌شود تا بخش مهمی از بار شارژ کردن باتری از دوش پیشرانه برداشته شود و همچنین مصرف سوخت و آلایندگی خودرو به طور قابل توجهی کاهش یابد. علاوه بر این به هنگام شتاب‌گیری تمامی انرژی و توان پیشرانه خودرو صرفه افزایش سرعت شده و هیچ بخشی از آن برای شارژ شدن باتری مصرف نمی‌شود.

نشانگر زمان مناسب برای تعویض دنده

تعویض به موقع دنده ها سبب می‌شود تا علاوه بر کاهش مصرف سوخت، شتاب‌گیری خودرو نیز بهبود یابد. سیستم Shift Point Display به شما کمک می‌کند تا بهترین زمان مناسب برای تعویض دنده را در هر وضعیتی تشخیص دهید.

اهمیت این سیستم خصوصاً در مسافت های طولانی و سفرهای بین شهری دوچندان می‌شود. سامانه الکترونیکی تعبیه شده در پیشرانه خودرو با توجه به وضعیت مسیر، رانندگی شما و کارکرد پیشرانه زمان مناسب برای تعویض دنده را به شما یادآوری می‌کند. این امر به وسیله نشانگری که در صفحه نمایش خودرو در نظر گرفته شده صورت می‌پذیرد. سیستم مذکور علاوه بر این می‌تواند شتابگیری سریع و نیاز شما به افزایش سرعت را تشخیص و بدین ترتیب دور موتور بالاتری را برای تعویض دنده به شما پیشنهاد دهد. بررسی‌های صورت گرفته توسط خود کمپانی حاکی از آن است که خودروهایی که از این سیستم سود می‌جویند حدود 4 درصد کمتر سوخت مصرف می‌کنند.

جعبه دنده 8 سرعته Steptronic

جعبه دنده پیشرفته 8 سرعته Steptronic یکی دیگر از عواملی است که به بهبود کارایی X1 کمک شایان ذکری کرده است. علاوه بر نرمی تعویض دنده ها و راحتی سواری، کاهش مصرف سوخت و کم شدن صدای تولیدی پیشرانه در سرعت های بالا از جمله مهمترین محسنات چنین گیربکسی هستند.

مهمترین عاملی که می‌تواند به شما نرمی تعویض دنده و کارایی بالای این جعبه دنده را نشان دهد، دورشمار خودرو است. در تعویض دنده ها دور موتور به میزان بسیار کمی کاهش می‌یابد و به همین دلیل شما تقریباً متوجه تعویض دنده نمی‌شوید. علاوه بر این پیشرانه همواره کارایی خود را حفظ کرده و سکته هایی که به کاهش دورگیری خودرو می‌انجامند، حذف می‌شوند.

در سرعت های بالا به خاطر تعداد زیاد دنده‌ها دور موتور به طور قابل ملاحظه‌ای کم می­شود. همچنین صدای داخل کابین و مصرف سوخت به طور چشمگیری کاهش می‌یابد. این سامانه به وسیله یک کلاچ پیشرفته به پیشرانه متصل شده است تا کارایی آن به حداکثر میزان ممکن برسد. این جعبه دنده برای نمونه 1.8i sDrive قابل سفارش نیست.

فرمان هیدرولیک برقی

این سیستم تنها در مواقعی که کارکرد آن حیاتی است وارد عمل می‌شود؛ این بدین معناست که در صورتی که شما نیاز به چرخاندن غربیلک فرمان و تغییر مسیر خودرو داشته باشید، انرژی بازیابی شده از ترمزگیری خودرو به کمک شما می‌آید و چرخاندن فرمان نرم‌تر و آسان‌تر صورت می‌پذیرد. برخلاف سیستم‌های هیدرولیکی قدیمی که قدرت لازمه را از پیشرانه خودرو می‌گرفتند و نتیجتاً مصرف سوخت را افزایش می‌دادند، این سیستم به هنگام عدم نیاز غیرفعال است و بدین ترتیب مصرف سوخت کاهش می‌یابد.

sDrive20d EfficientDynamics Edition سبزترین مدل X1

برترین نمونه تولیدی X1 از نظر میزان آلاینده‌ها، سری sDrive20d EfficientDynamics Edition است که به طور میانگین تنها 4.5ر فعال است و بدین ترتیب مصرف سوخت کاهش می‌یابد.

مصرف سوخت را افزایش می‌دهند،یابی شده از ترمزگیری  لیتر در صد کیلومتر سوخت مصرف می‌کند. به همین جهت میزان گاز دی‌اکسیدکربن خروجی از پیشرانه خودرو نیز به عدد خیره کننده 119 گرم در هر کیلومتر می‌رسد. این خودرو علاوه بر این که از پیشرانه دیزل پیشرفته‌ای با قدرت 163 اسب‌بخار و گشتاور خیره کننده 380 نیوتن متر بهره می‌جوید، تفاوت‌هایی با سایر نمونه ها از نظر طراحی دارد. تایرهای جدید، رینگ‌های متفاوت که از نظر آیرودینامیکی برتر از مدل‌های عادی هستند و برخی جزئیات دیگر از جمله تغییراتی هستند که این نمونه را به سبزترین مدل X1 بدل کرده اند.