بهره وری

«مهندسی بی نظیر بدنه سبک»

در ساخت ب­ام­و X3 از مواد مرغوب با فناوری ساخت بالایی استفاده شده است. موادی نظیر آلومینیوم سبک شده، استیل تقویت شده، فلز منیزیم و همچنین پلاستیک.

 مهندسی به روز این خودرو باعث شده تا علاوه بر استحکام وزن نهایی آن کاهش چشمگیری داشته باشد.

«مدیریت انرژی»

در جای جای این خودرو از تکنولوژی‌های هوشمندی استفاده شده است که انرژی را با وسواس خاصی مصرف می‌کنند. مهندسی سیستم مدیریت انرژی جدید ب­ام­و یک راز بوده و این شرکت از نوع طراحی آن هیچ سخنی به میان نیاورده است. همکاری این تکنولوژی‌ها با یکدیگر میزان مصرف سوخت و تولید آلایندگی خودرو را کاهش داده است.

نشانگر بهترین زمان تعویض دنده: همان‌طور که می­دانید تعویض دنده مناسب و به موقع می‌تواند مصرف سوخت را کاهش دهد. پایین یا بالا بودن بیش از حد دور موتور در هنگام تعویض دنده مصرف سوخت و استهلاک خودرو را افزایش می‌دهد. حال ب­ام­و سیستم الکترونیکی جدیدی را بر روی پیشرانه X3 نصب کرده که سرعت  و گشتاور را سنجیده و با توجه به شرایط، بهترین زمان تعویض دنده را مشخص می‌کند. به محض مهیا شدن بهترین شرایط برای تعویض دنده نشانگری بر روی صفحه نمایش رو به روی راننده نمایان می‌شود که زمان مناسب تعویض دنده را اطلاع می‌دهد. این سیستم حتی شتاب گیری سریع خودرو را متوجه شده و بهترین زمان را با توجه به نحوه رفتار راننده محاسبه می‌کند. مطالعات نشان داده است که استفاده از این سیستم حدود 5 درصد مصرف سوخت را کاهش می‌دهد.

قابلیت خاموش/روشن شدن خودکار پیشرانه نیز دیگر تکنولوژی است که به فکر جیب شما است. زمانی که X3 متوقف می‌شود (برای مثال پشت چراغ قرمز و یا در ترافیک سنگین) این تکنولوژی وارد عمل شده و پس از چند ثانیه با برداشته شدن پای شما از روی کلاچ (برای نمونه‌های دنده‌ای) یا گذاشته شدن آن بر روی پدال ترمز (در نمونه‌های اتوماتیک) پیشرانه را خاموش می‌کند. در این زمان نشانگری بر روی شیشه جلوی راننده نمایان می‌شود که فعال شدن سیستم خاموش/روشن شدن خودکار پیشرانه را اطلاع می‌دهد. کافی است پای خود را بر روی کلاچ گذاشته و یا از روی پدال ترمز بردارید تا پیشرانه مجدداً شروع به کار کند.

این سیستم بسیار هوشمند بوده و امنیت و راحتی سرنشینان را تضمین می‌کند. برای مثال اگر پیشرانه به دمای ایده آل خود نرسیده باشد، شارژ باتری خودرو کم باشد و یا دمای داخل کابین به میزان دلخواه نرسیده باشد پیشرانه خاموش نشده و به انجام وظیفه ادامه می‌دهد. حتی پس از خاموش شدن شرایط را زیر نظر می‌گیرد. برای مثال اگر پس از خاموش شدن پیشرانه شیشه‌های خودرو به دلیل سردی هوا بخار کند سنسورها به صورت خودکار تشخیص داده و پیشرانه برای از بین بردن بخار روشن می‌شود. شما می‌توانید با فشردن یک کلید این قابلیت را فعال یا غیر فعال کنید.

فرمان برقی: در خودروهایی که به فرمان برقی مجهز هستند موتور الکتریکی دستورات را دریافت کرده و وظیفه تغییر جهت چرخ‌ها را بر عهده دارد. اما وقتی که فرمان خودرو نمی‌چرخد فعالیت این موتور الکتریکی بی‌معنی است. سیستم هوشمند Electric Power Steering شرکت ب­ام­و در کنار تکنولوژی ESP تنها زمانی انرژی را در اختیار موتور الکتریکی فرمان قرار می‌دهند که به آن نیاز باشد. زمانی که در مسیری مستقیم نظیر بزرگراه‌ها حرکت می‌کنید این موتور خاموش می‌شود.

باز تولید نیرو از ترمزگیری: این تکنولوژی که اولین بار در خودروهای فرمول وان استفاده شد همانند کره گرفتن از آب است. به لطف این تکنولوژی هر بار که شما پای خود را بر روی پدال ترمز می‌گذارید قطعه‌ای هوشمند، شتاب حرکتی به وجود آمده را به انرژی تبدیل کرده و به باتری می‌فرستد. این سیستم باعث شده تا فعالیت دینام خودرو کاهش یابد و از ابتدای استارت پیشرانه روشن نماند که باعث کاهش فشار وارده بر روی ژنراتور خودرو می‌شود. نتیجه نهایی این تکنولوژی، افزایش طول عمر دینام و کاهش مصرف سوخت است.

«آیرودینامیک»

تمامی بدنه و قطعات ریز و درشت آن با توجه به آیرودینامیک و بر طبق فلسفه شرکت ب­ام­و به نام Efficient Dynamiccs طراحی و ساخته شده‌اند. X3 به خوبی هوا را شکافته و هوا به خوبی بر روی بدنه آن جریان پیدا می‌کند. استفاده از صفحه‌ای فلزی در زیر خودرو علاوه بر بهبود جریان هوا و جلوگیری از آشفتگی آن (که مشکل اکثر خودروهای شاسی بلند است) تجهیزاتی نظیر اکسل‌ها را از ضربه و خرابی محافظت می‌کند.

این نوآوری‌ها نه تنها آیرودینامیک و پایداری X3 را افزایش داده، بلکه باعث کاهش مصرف سوخت و میزان سر و صدا شده است. از دیگر تجهیزاتی که در بهبود آیرودینامیک خودرو تأثیر دارند می‌توان به اسپویلر نصب شده در پشت خودرو و آینه‌های جانبی اشاره کرد. آینه‌هایی که در برخورد با جریان هوا هیچ صدایی از خود تولید نکرده و از پاشیده شدن گل و لای بر روی شیشه راننده و کمک راننده جلوگیری می‌کنند.

«چرخ‌ها»

برای ب­ام­و X3 رینگ‌های 17 اینچی با طراحی Streamline 306 انتخاب شده است. رینگ‌هایی که «Aero» نام‌گذاری شده و تایرهایی با سایز استاندارد245/55R17  آن‌ها را پوشش می‌دهد. طراحی رینگ‌ها و تایرها به گونه‌ای بوده است که علی­رغم پایداری بالا، مصرف سوخت و میزان آلایندگی را کاهش می­دهد.

«حالت رانندگی EcoPro»

همان‌طور که در بالا اشاره شد این حالت به کاهش 20 درصدی مصرف سوخت کمک می‌کند. حالتی که با کمک تکنولوژی‌هایی نظیر Coasting (برای جعبه دنده 8 سرعتی Steptronic)، سیستم Route Ahead Assistant (که با سیستم مسیریاب پیشرفته در ارتباط است) و مسیر EcoPro میزان  صرفه‌جویی در مصرف سوخت را به میزان 25 درصد کاهش داده است.

یکی از تکنولوژی‌هایی که تنها با نسخه‌های مجهز به جعبه دنده Steptronic عرضه می‌شود حالت Coast یا به اصلاح عامیانه ما «خلاص» نام دارد. تکنولوژی که شرایط جاده و نوع رانندگی شما را سنجیده و در صورتی که سرعت خودرو بین 50 تا 160 کیلومتر بر ساعت باشد و پای خود را از روی پدال گاز بردارید، پیشرانه را از جعبه دنده جدا می‌کند. این ویژگی به خودی خود مصرف سوخت را کاهش می‌دهد و همکاری آن با سیستم EcoPro و کروزکنترل هوشمند این صرفه جویی را دو چندان کرده است.

این تکنولوژی‌ها با کمک مسیریاب خودرو داده‌های مربوط به مسیر پیش رو را جمع کرده و از طریق شیشه جلوی خودرو راننده را زودتر آگاه می‌کند تا زمان بیشتری برای ترمزگیری یا شتاب گیری داشته باشد.

با توجه به وضعیت ترافیکی مسیرها، نحوه رفتار راننده، شرایط مسیر و آب و هوا سیستم EcoPro بهترین و سریع‌ترین مسیر ممکن را به شما پیشنهاد می‌کند. مسیری که در انتها میزان صرفه جویی در بنزین را به شما نشان می­دهد.

«جعبه دنده 8 سرعتی Steptronic»

تکنولوژی و نوآوری‌های جدید به کار رفته در ساخت جعبه دنده 8 سرعتی Steptronic ب­ام­و از نظر عملکرد و راحتی نتایج خارق‌العاده‌ای را از خود به جای گذاشته است. هم اکنون با اضافه شدن دنده‌ها، علی­رغم کاهش مصرف سوخت، نیرو و قابلیت‌های بیشتری را در چنگ خود دارید. برای مثال هم اکنون به لطف دنده‌های سبک چنانچه سرعتتان زیاد باشد دور موتور بیش از اندازه بالا نرفته و مصرف سوخت و صدای پیشرانه در مقایسه با خودروهای 5 دنده‌ بسیار کمتر خواهد بود. صفحه کلاچ کوچک‌تری نیز داخل خودرو کار گذاشته شده که حتی در حالت تعویض دنده به صورت دستی هیچ صدایی نداشته و راحتی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

حالت تعویض دنده Sport داده‌های مربوط به مسیر را از طریق سیستم مسیریاب ماهواره‌ای جمع کرده و با توجه به شرایط موجود بالاترین بازده ممکن را در اختیار راننده قرار می‌دهد. در حالت تعویض دنده Comfort نیز تعداد تعویض دنده‌ها به حداقل رسیده و سرنشینان به هیچ عنوان متوجه تعویض دنده نخواهند شد.