تجهیزات کمکی راننده

«سیستم هوشمند کمک به رانندگی»

این سیستم شامل تکنولوژی‌های متعددی می‌شود. تکنولوژی‌هایی نظیر هشدار انحراف از لاین عبوری، اخطار برخورد با عابر، اخطار برخورد با دیگر خودروها و قابلیت ترمزگیری خودکار که توسط دوربین‌ها و سنسورهایی که دور تا دور X3 نهفته شده‌اند کار می‌کنند.

تکنولوژی Lane Departure Warning علائم و خطکشی‌ها سطح مسیر را تحلیل کرده و در صورتی که راننده در سرعت بالای 70 کیلومتر بر ساعت به صورت غیرعمدی از خطوط عبور کند، سیستم هشدار دهنده از طریق لرزش فرمان او را مطلع خواهد کرد. با راهنما زدن، خودرو متوجه خواهد شد که تغییر مسیر عمدی بوده و دیگر به شما هشدار نخواهد داد.

تکنولوژی Approach Warning نزدیک شدن بیش از اندازه خودروها یا عابرین را تشخیص داده و در صورت احتمال برخورد، ترمزگیری به صورت خودکار انجام می‌شود. اگر ب­ام­و X3 احساس خطر کند در دو مرحله راننده را مطلع خواهد کرد. مرحله اول با لرزش فرمان و مرحله دوم با هشدار دهنده صوتی و نشان دادن علائم نوری بر روی شیشه جلو راننده. سیستم هشدار برخورد با عابر در شهر بین سرعت‌های 10 تا 60 کیلومتربرساعت فعال شده و در صورت احساس خطر ناگهانی بدون هشدار قبلی وارد عمل خواهد شد. این سیستم قبل از برخورد، ترمزها را برای عکس‌العمل سریع‌تر آماده می‌کند و در صورت نیاز خودرو، به صورت خودکار ترمزگیری خواهد کرد. طبیعی است که کارایی این ویژگی در شب و مه محدود خواهد شد.

در تکنولوژی Driving Assistant Plus (که فقط برای نسخه‌های مجهز به جعبه دنده Steptronic قابل سفارش است) علاوه بر سیستم اخطار احتمال برخورد، سیستم کروزکنترل هوشمند با قابلیت حرکت و ترمزگیری خودکار یا همان Stop&Go نیز وجود دارد. چنین مشخصه‌ای در آزادراه‌ها و یا ترافیک‌های سنگین بسیار کاربردی خواهد بود. این سیستم تنها در صورتی فعال خواهد شد که به سیستم مسیریاب Professional خودرو متصل باشد.

سیستم اخطار احتمال برخورد نیز خود در چند مرحله عمل می‌کند. بسته به فاصله شی یا دیگر خودروها از X3 و زمان احتمالی برخورد، این سیستم از هشدارهای بصری تا ترمزگیری خودکار را انجام می‌دهد. حتی برای دفع خطر ترمزگیری تا ایست کامل ممکن است صورت گیرد.

سیستم کروزکنترل هوشمند در بین بازه سرعتی 30 تا 210 کیلومتر بر ساعت فعال خواهد شد. این سیستم فاصله X3 از خودرو جلویی و پشت سری را سنجیده و سرعت را با توجه به این مؤلفه‌ها تعیین می‌کند. ویژگی شتاب­گیری و ترمزگیری خودکار این سیستم بسیار کاربردی بوده و قادر است پس از کاهش سرعت، به صورت خودکار سرعت را تا مرز سرعت قبلی مجددا افزایش دهد.

«سیستم مسیریاب پیشرفته به همراه کنترل لمسی iDrive»

این سیستم یکی از زیباترین و کاربردی‌ترین تکنولوژی‌های سوار شده بر روی ب­ام­و X3 است. سیستمی که به لطف iDrive فرآیند مسیریابی را بسیار راحت کرده است. شما می‌توانید بدون دخالت مستقیم دست و به راحتی با این سیستم کار کنید. قابلیت‌هایی نظیر پشتیبانی از حافظه USB، فرمان‌های صوتی، خواندن دی وی دی، 20 گیگابایت حافظه داخلی، رادیوی حرفه‌ای شرکت ب­ام­و و نمایش شرایط لحظه به لحظه ترافیک از نقاط قوت این سیستم هستند. تمامی تنظیمات و نشانگرهای این سیستم بر روی صفحه نمایش روی داشبورد به نمایش در می‌آیند. صفحه نمایشی 8/8 اینچی که با فناوری LCD ساخته شده و تمام رنگی است. کاربرد این صفحه نمایش بسیار زیاد بوده و حتی می‌توان دو تصویر را به صورت هم‌زمان در آن مشاهده کرد.

این صفحه نمایش با کنترل iDrive Touch که صفحه‌ای لمسی در کنار دسته دنده است کار می‌کند. کار با این صفحه لمسی بسیار راحت بوده و برای مثال برای یافتن بهترین مسیر به مقصد خود کافی است نام مکان مورد نظر را با دست خط خود بر روی صفحه iDrive بنویسید. البته می‌توان توسط کلیدهای سخت‌افزاری و یا فرامین صوتی نیز با این سیستم کار کرد. به لطف قابلیت نمایش سه‌بعدی نقشه که با استفاده از رادار و مسیریاب ماهواره‌ای تحقق یافته، پیدا کردن مسیر در X3 بسیار راحت و لذت بخش خواهد بود.

«سیستم دوربین‌ها»

به لطف دوربین‌ها و سنسورهایی که دور تا دور ب­ام­و X3 نصب شده‌اند شما می‌توانید به راحتی این خودرو شاسی بلند را در هر فضایی پارک کنید. این سیستم به تکنولوژی‌هایی نظیر Surround View و دوربین دید در عقب مجهز شده است. علاوه بر این، سیستم کمکی پارک خودرو (PDC) با سیگنال‌هایی که از فاصله شما با خودرو جلویی و عقبی می‌دهد پارک راحت و بی دردسری را برای شما به ارمغان آورده است.

دوربین دید عقب به راننده این امکان را می‌دهد تا فضایی گسترده از پشت خودرو را در صفحه نمایش نصب شده بر روی داشبورد تماشا کند. این ویژگی در سرعت‌های زیر 20 کیلومتر بر ساعت و هنگامی که خودرو در دنده عقب است، فعال می‌شود. همچنین در جلو و عقب خودرو دو سنسور دیگر نهفته شده‌اند که فضای لازم برای پارک X3 را می‌سنجد. این سنسورها فضاهای مناسب برای پارک را یافته و از طریق صفحه نمایش به اطلاع راننده می‌رساند. به لطف قابلیت زوم که بر روی دوربین دید عقب قرار داده شده شما می‌توانید به راحتی یک کاروان یا خودرو دیگر را بکسل کنید.

سیستم Surround View به لطف دوربین‌های نصب شده بر روی آینه‌های جانبی، دوربین‌های واید جلو و عقب خودرو، دید پانورامای 360 درجه‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهد. این سیستم در پارک دوبل و همچنین حرکت در شرایط دشوار به کار خواهد آمد.

این سیستم توانایی نشان دادن وضعیت خودرو از زاویه بالا (چشم پرنده) را نیز دارد. این سیستم وضعیت X3 را از فاصله‌ای حدود 4 متری نشان می‌دهد که بسیار کاربردی بوده و راننده را از فضاهای اطراف خودرو آگاه می‌کند. سیستم Cross Traffic Assistant نیز توسط سنسورهای قرار داده شده در داخل دریچه‌های ورودی هوا که بر روی سپر قرار دارند، عمل کرده و وجود خودرو در اطراف X3 را از طریق مثلثی زرد رنگ بر روی شیشه جلو راننده به نمایش در می‌آورد. این سیستم فقط در سرعت‌های زیر 15 کیلومتر بر ساعت فعال می‌باشد.

سیستم‌های دید جانبی، دید پانوراما و دید از بالا همگی با دخالت مستقیم راننده و یا هنگام استفاده از دنده عقب فعال شده و تصویر را بر روی صفحه نمایش روی داشبورد نشان می‌دهند.

«سیستم پارک کمکی»

این سیستم پارک دوبل در شرایط سخت شهری را بسیار راحت کرده است. این سیستم با کمک راننده فرمان‌پذیری را به عهده می‌گیرد و در چند مرحله عمل می‌کند. در مرحله اول فضای لازم برای پارک X3 را سنجیده و آن را به راننده اطلاع می‌دهد (در این مرحله باید سرعت شما زیر 35 کیلومتر بر ساعت و فاصله شما از خودروهای کناری حداکثر 5/1 متر باشد). پس از پیدا کردن فضای مناسب آن را به راننده اطلاع داده و پس از ایست کامل فرمان‌پذیری خود را نیز بر عهده می‌گیرد. در این هنگام راننده وظیفه انتخاب دنده مناسب و گاز و ترمز را دارد و خودرو نیز فرمان را به صورت خودکار به چپ یا راست می‌چرخاند.

این سیستم نحوه پارک و وجود خطر را از طریق صفحه نمایش و سیگنال‌های صوتی به راننده اطلاع می‌دهد. پس شما می‌توانید با خیالی راحت از پارک دوبلی که تا دیروز عذاب آور بود لذت ببرید. 

«تکنولوژی پرتاب نور ب­ام­و »

شرکت ب­ام­و بر روی چراغ‌های جلو X3 فناوری منحصربه‌فردی را پیاده کرده که شب را همانند روز برای شما روشن می‌کند. این تکنولوژی با پرتاب نوری معادل 400 متر رانندگی راحت و ایمنی را نه تنها برای شما بلکه برای دیگر خودروها به ارمغان می‌آورد. بر روی این چراغ‌ها فناوری جدیدی پیاده سازی شده که وجود خودروهای دیگر را تشخیص داده و از تابش مستقیم نور چراغ به آن‌ها جلوگیری می‌کند. ویژگی چرخش نور چراغ‌ها با چرخاندن فرمان، داخل پیچ‌های تاریک را نیز روشن خواهد کرد.