مشخصات رانندگی

«پیشرانه‌های بنزینی TwinPowerTurbo شرکت ب ام و»

در صف پیشرانه‌های X3 پیشرانه 6 سیلندر خطی از همه پر قدرت‌تر است. پیشرانه‌ای که بر روی X3 xDrive35i سوار شده و توانایی تولید گشتاوری معادل 400 نیوتون متر در دور موتور 1200 دور در دقیقه را دارد. توان خروجی این پیشرانه 306 اسب‌بخار (225 کیلووات) بوده و تنها به 6/5 ثانیه زمان لازم دارد تا سرعت X3 را از حالت سکون به صد کیلومتر بر ساعت برساند. xDrive35i قادر است به حداکثر سرعت 245 کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند. سرعتی که به صورت الکترونیکی محدود شده است. به لطف تکنولوژی‌های متعددی که در این خودرو به کار رفته مصرف سوخت آن تنها 3/8 لیتر در هر صد کیلومتر بوده و در هر کیلومتر آن فقط 193 گرم دی اکسید کربن (CO2) تولید می‌کند.

از پرقدرت‌ترین پیشرانه X3 که بگذریم به پر بازده‌ترین پیشرانه آن می‌رسیم. پیشرانه‌ای 4 سیلندر که توسط بنزین کار می‌کند. این پیشرانه به دو توربوشارژر TwinScroll، زمان‌بندی متغیر احتراق و سیستم سوخت‌رسانی پرفشار مجهز شده است. تکنولوژی‌هایی که علاوه بر افزایش رادمان، مصرف سوخت را به میزان قابل توجهی کاهش داده است. این پیشرانه دو لیتری که بر روی X3 xDrive28i قرار گرفته قادر است نیروی معادل 245 اسب‌بخار (180 کیلووات)  و گشتاوری 350 نیوتون‌متری را در دور موتور 1250 دور در دقیقه تولید کند. حداکثر سرعت xDrive28i 230 کیلومتر بر ساعت بوده و مصرف سوخت آن بین 7 تا 4/7 لیتر در هر صد کیلومتر است. میزان آلایندگی این پیشرانه نیز بین 162 تا 172 گرم در هر کیلومتر کنترل شده است.

پیشرانه‌های قرار گرفته بر روی X3 sDrive20i و X3 xDrive20i مشابه یکدیگر بوده توان خروجی معادل 184 اسب‌بخار (135 کیلووات) و گشتاوری معادل 270 نیوتون‌متر را تولید می‌کند. مصرف سوخت این پیشرانه‌ها نیز پایین بوده و در sDrive20i بین 7/6 تا 1/7 لیتر و در xDrive20i بین 4/7 تا 9/7 لیتر در هر صد کیلومتر است (اگر نسخه xDrive20i به جعبه دندۀ 8 سرعتی Steptronic مجهز شده باشد مصرف سوخت آن به بازه 9/6 تا 3/7 لیتر در هر صد کیلومتر کاهش می‌یابد). میزان تولید آلایندگی این پیشرانه در sDrive20i بین 156 تا 166 گرم و در xDrive20i بین 173 تا 183 گرم در هر کیلومتر می‌باشد (این میزان در xDrive20i مجهز شده به جعبه دندۀ Steptronic به 161 تا 171 گرم در هر کیلومتر کاهش پیدا می‌کند).

تمامی این اعداد و ارقام طبق آزمون‌های استاندارد اتحادیه اروپا (یورو) و با استفاده از تایرهای استاندارد بدست آمده است.

«کمک‌فنرهای قابل تنظیم»

به لطف تکنولوژی Dynamic Damper Control شما می‌توانید ارتفاع دلخواه رانندگی خود را تنظیم کرده و در هر شرایط جاده‌ای و آب و هوایی سواری راحتی را با X3 تجربه کنید.

علاوه بر این، تجهیزات استانداردی بر روی این خودرو نصب شده که میزان ضربه ناشی از ناهمواری‌های مسیر را به حداقل رسانده است. انتخاب هر یک از دو حالت رانندگی Sport و Sport+، برای فراهم کردن سواری تهاجمی‌تر، سفتی کمک‌فنرها را بیشتر کرده و علی‌رغم پایداری بیشتر خودرو در سر پیچ‌ها، مقداری از راحتی سرنشینان کاسته می‌شود. 

«تکنولوژی xDrive»

ب­ام­و xDrive به تکنولوژی می‌گویند که به لطف آن نیروی پیشرانه به هر چهارچرخ خودرو انتقال داده می‌شود. سیستمی که عبور و پایداری خودرو از پر چالش‌ترین مسیرها و شرایط آب و هوایی را تضمین می‌کند.

به لطف xDrive و تکنولوژی کنترل پایداری یا همان DSC (Dynamic Stability Control) هر چهار چرخ خودرو در سرپیچ‌ها به زمین می‌چسبند. به منظور دست‌یابی به این میزان پایداری، سیستم xDrive همواره در حالت دریافت و انتقال داده شرایط رانندگی بوده و در کسری از ثانیه میزان انتقال نیروی وارده به هر اکسل را می‌سنجد.

سیستم هوشمند xDrive همواره تصویری واضح از شرایط خودرو را برای شما به تصویر می‌کشد. هنگامی که در حال رانندگی بر روی سطوح ناهموار هستید، xDrive اطلاعات مربوط به کیفیت رانندگی را از طریق صفحه نمایش نصب شده بر روی داشبورد و همین طور صفحه نمایش مخصوص راننده که بر روی شیشه جلو تابانده می‌شود، به شما اطلاع می‌دهد. این سیستم علاوه بر قطب نما (که با سیستم مسیریاب خودرو در ارتباط است)، اطلاعات مفیدی نظیر میزان شیب (به همراه طول و عرض آن) و همچنین زاویه فرمان را به شما نشان می‌دهد. این انتقال اطلاعات تنها از طریق اعداد و ارقام نبوده و تصویری سه‌بعدی از شرایط را برای شما به تصویر می‌کشد.

«کنترل عملکرد»

سیستم Performance Control همواره میزان انتقال نیروی پیشرانه و ترمزگیری بر روی هر چرخ را تقسیم و کنترل می‌کند. به دلیل اینکه در سر پیچ‌ها دو چرخ بیرونی باید مسیر طولانی‌تری را در مقایسه با دو چرخ داخل پیچ طی کنند، سیستم Performance Control وارد عمل شده و نیروی بیشتری را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. این تکنولوژی در پایداری خودرو تأثیر چشمگیری داشته و امینت و راحتی سرنشینان را بسیار افزایش داده است.

«فرمان هوشمند حساس به سرعت»

تکنولوژی فرمان‌پذیری متغیر با قابلیت Servotronic، فرمان‌پذیری سریع و با اطمینانی را در اختیار شما قرار می‌دهد و فرمان‌پذیری که به کم‌ترین تلاش فیزیکی نیاز داشته و با توجه به سرعت خودرو و دیگر مؤلفه‌ها، از دستوراتتان اطاعت می‌کند.

این تکنولوژی میزان چرخش فرمان در شرایط مختلف را تعیین می‌کند. برای مثال در هنگام پارک کردن X3 با چرخش 90 درجه‌ای فرمان چرخ‌های جلو تا انتها می‌چرخند اما در هنگام حرکت در جاده با سرعت بالا میزان حساسیت آن کاهش می‌یابد. این ویژگی در کنار قابلیت‌های اسپرت خودرو در پیچ‌های تند و یا جاده‌های پرپیچ‌وخم کیفیت قابل قبول و راحتی را به ارمغان می‌آورد. 

«فرمان‌پذیری باکیفیت»

سیستم کنترل کیفیت رانندگی ب­ام­و به شما این امکان را می‌دهد که بین حالت  Comfort (حالت استاندارد با تعویض دنده‌های مناسب)، EcoPro (با تعویض دنده‌هایی برای مصرف سوخت کمتر) و Sport (برای رانندگی تهاجمی) یکی را انتخاب کنید.

حالت EcoPro زمان تعویض دنده‌ها، شتاب‌گیری و سیستم تهویه کابین را با وسواس خاصی کنترل می‌کند تا مصرف سوخت خودرو افزایش پیدا نکند. استفاده از تکنولوژی‌هایی نظیر Coasting (که تنها در نسخه مجهز به جعبه دنده Steptronic وجود دارد)، تحلیل­گرِ مسیر پیش‌رو یا همان Route-Ahead Assistant و سیستم مسیر EcoPro (که باید به سیستم مسیریاب پیشرفته خودرو متصل باشد) باعث شده تا مصرف سوخت خودرو تا 20 درصد کاهش پیدا کند.

 سیستم Route-Ahead Assistant با استفاده از سیستم مسیریاب داده‌های مربوط به منطقه را دریافت کرده و از طریق نمایشگر روبه‌روی راننده اطلاعات جاده‌ای نظیر محدودیت سرعت و پیچ‌ها را زودتر به او اطلاع می‌دهد تا زمان بیشتر در ترمزگیری یا شتاب گیری داشته باشد و حرکات ناگهانی مصرف سوخت را بی دلیل افزایش ندهد.

سیستم EcoPro قطره قطرۀ سوخت مصرفی را تحت نظر می‌گیرد تا بی‌دلیل استفاده نشود. این سیستم، ترافیک، مسیر، نحوه رانندگی و شرایط آب‌وهوایی را تحلیل کرده و با توجه به آن‌ها میزان انرژی مورد نیاز را در اختیار شما قرار می‌دهد. نه کمتر نه بیشتر.

قابلیت Coasting نیز تا سقف 160 کیلومتردرساعت فعال بوده و با برداشتن پا از روی پدال گاز وارد عمل می‌شود که در ادامه بیشتر در رابطه با آن صحبت خواهیم کرد.