تاریخ درج خبر : 1402/3/2

رونمایی از قایق لوکس و دوست دار محیط زیست BMW

کمپانی BMW با همکاری شرکت TYDE در هفتاد و ششمین جشنواره فیلم کن از جدیدترین قایق لوکس و دوست دار محیط زیست خود رونمایی کرده است. این قایق می‌تواند مسافت ۱۰۲ کیلومتر را با سرعت ۵۵.۵۶ کیلومتر بر ساعت بپیماید.

ب‌ام‌و در پی این اتفاق از جدیدترین محصول مشترک خود و کمپانی سازنده قایق‌های پیش‌رو «تاید» قایقی با نام The Icon را معرفی کرده که از تکنولوژی هیدروفویل یا بر فراز آب‌رو بهره می‌گیرد. THE ICON اولین کشتی تفریحی با باتری در نوع خود است که سفرهای محلی بدون آلایندگی را با چشم اندازی از تجمل و لذت گردهم می‌آورد.

رونمایی از قایق لوکس و دوست‌دار محیط زیست BMW

ICON با طول 13.15 متر و حداکثر سرعت 30 گره دریایی، پیشگام نسل جدیدی از کشتی‌های آبی با موتورهای الکتریکی است. BMW این ایده را مطرح کرد و مفهومی را برای این تلاش مشترک پیشگام توسعه داد. این پروژه نوآورانه نتیجه اشتراک‌گذاری عمیق دانش بین متخصصان شاخه‌های متعدد حمل و نقل با تیم BMW در راس آن است. مسئول طراحی THE ICON خالقان Innovation Center Designworks هستند که یکی از زیرمجموعه‌های گروه BMW با استودیوهایی در لس آنجلس، مونیخ و شانگهای است.

رونمایی از قایق لوکس و دوست‌دار محیط زیست BMW

توسعه و تحقق این مفهوم به سازنده قایق TYDE سپرده شد. و سیستم محرک الکتریکی قدرتمند انرژی خود را از باتری‌های ولتاژ بالا تامین شده توسط BMW i می‌گیرد. تجربه سفر دریایی ایجاد شده از طریق این تلاقی استعدادها با موسیقی متن منحصر به فرد ساخته شده توسط هانس زیمر مغز متفکر موسیقی برنده جایزه همراه است.

یکی از اصلی‌ترین فاکتورهایی که باعث شده قایق پیل‌پیکر ب‌ام‌و به این سطح از گستره قابل‌پیمایش برسد، طراحی هیدروفویل و نوع حرکت بر فراز آب آن است که به ادعای سازنده از تلفات انرژی آن کم کرده و در مقایسه با نمونه‌های عادی تا ۸۰ درصد انرژی کمتری لازم دارد.

رونمایی از قایق لوکس و دوست‌دار محیط زیست BMW

به‌صورت کلی، عملکرد این سیستم به این صورت است که قایق روی پره‌های متصل به ستون‌های عمودی زیر خود سوار می‌شود و بدنه آن پس از حرکت دیگر با سطح آب تماس ندارد. نتیجه این طراحی مدرن ضربات کمتر ناشی از برخورد با موج، سواری نرم‌تر و مصرف انرژی حداقلی برای قایق‌ها به شمار می‌رود. همچنین ارتعاشات حاصل از ضربه‌ها کمتر به موتور قایق وارد شده و استهلاک آن را کاهش می‌دهد.

رونمایی از قایق لوکس و دوست‌دار محیط زیست BMW

یک جفت موتور الکتریکی 100 کیلوواتی، انرژی 240 کیلووات ساعتی تامین شده توسط شش باتری BMW i3 را به بردی چشمگیر بیش از 50 مایل دریایی (تقریباً 100 کیلومتر) تبدیل می کند. این کشتی می تواند سرعت عملیاتی 24 گره دریایی را ارائه دهد، در حالی که حداکثر سرعت آن 30 گره (55 کیلومتر در ساعت) است. با فناوری نوآورانه و فویلینگ، ICON تقریبا بی صدا، بدون لرزش یا شوک و بدون ارسال امواج پیش‌روی می‌کند.

رونمایی از قایق لوکس و دوست‌دار محیط زیست BMW

وقتی نوبت به توسعه مفهوم صدا - متشکل از سیستم قوای محرکه و صداهای عملکردی دلپذیر - رسید، BMW به هانس زیمر برنده دو جایزه اسکار روی آورد. خلاقیتهای آکوستیک انقلابی که توسط آهنگساز هالیوود ایجاد شده است، تنها صدایی که درون کابین این قایق شنیده می‌شود صدای پیشفرضی است که توسط آهنگ‌ساز مشهور، «هانس زیمر»، آماده شده؛ این آهنگ‌ساز بزرگ وظیفه ساخت صدای چندین محصول برقی دیگر از برند بی‌ام‌و را برعهده داشته است. سیستم پخش صدای دالبی اتموس هم وظیفه پخش این صدا و سایر موسیقی‌ها را دارد و به‌عنوان یک پکیج لوکس و با کیفیت، صدایی فوق‌العاده را در کابین آیکان پخش می‌کند.

رونمایی از قایق لوکس و دوست‌دار محیط زیست BMW

درون فضای داخلی این قایق فوق لوکس یک سکان مجهز به نمایشگر باکیفیت برای نمایش اطلاعات خودنمایی می‌کند. این نمایشگر ۳۲ اینچی از نسل هشتم سیستم iDrive ب‌ام‌و سود می‌برد و رابط کابری مشابه سیستم‌های داخلی خودروهای ب‌ام‌و دارد. به همین خاطر از سیستم فرمان صوتی نیز پشتیبانی خواهد کرد. همچنین سیستم نورپردازی داخلی نیز تداعی کننده فضای داخل کابین خودروهای ب‌ام‌و خواهد بود.

با وجود آن‌که این محصول نمونه مفهومی است، اما BMW بار دیگر نشان داد که دنیای خلاقیت و تکنولوژی آن حد و مرزی ندارد. با این حال باید منتظر ماند و دید که این محصول خارق‌العاده چه زمانی وارد فاز تجاری سازی خواهد شد.

 

منبع

 

مشاوره خرید، فروش و معاوضه خودرو

جهت دریافت مشاوره تخصصی خرید و دریافت لیست قیمت خودرو فرم زیر را پر نمایید

فرم خرید خودرو بی ام و